W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieszkania chronione w Choroszczy – wbicie łopaty

Najpóźniej do końca sierpnia 2024 r. gotowe będą mieszkania chronione w Choroszczy. Powstaną na terenie Domu Pomocy Społecznej (jednostka Powiatu Białostockiego). We wtorek symbolicznie wbito łopaty pod budowę mieszkań.

Symboliczne wbicie łopaty

W ramach inwestycji powstaną cztery budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej. W mieszkaniach będzie mogło zamieszkać w sumie 28 osób potrzebujących. Zadanie będzie dofinansowane z funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych.

Podczas spotkania na placu budowy w Choroszczy (14.03.2023 r.) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że cieszy go kolejna oprócz modernizacji dróg czy remontów w szpitalu inwestycja w powiecie białostockim. Tym bardziej, że dotyczy osób potrzebujących, w tym chorych, a mieszkań chronionych nie jest w województwie zbyt dużo.  

W podobnym tonie wypowiadał się senator Mariusz Gromko, który podkreślał, że ma nadzieję, iż mieszkania powstaną szybko, a wykonawcy nie napotkają problemów. 

Radość z inwestycji wyrażał również poseł Kazimierz Gwiazdowski, mówiąc, że to bardzo dobrze, iż dzięki tym mieszkaniom będzie mogła się usamodzielnić część mieszkańców DPS. 

Starosta Jan Bolesław Perkowski wspominał jak w 2020 roku na spotkaniu z dyrektorem DPS wspólnie zastanawiali się skąd wziąć pieniądze na budowę mieszkań, a teraz z pomocą przyszedł  Program Inwestycji Strategicznych.

Wdzięczność z rozpoczęcia tak ważnej inwestycji wyrażał dyrektor DPS Jan Steckiewicz. A wykonawca – prezes firmy Archime  zakończył z optymizmem, że zadanie uda się zakończyć szybciej niż w sierpniu 2024 roku – jak zakłada umowa. 

W każdym mieszkaniu chronionym będzie mogło zamieszkać po 7 osób – w sumie 28. W zależności od potrzeb będą to: usamodzielniający się mieszkańcy DPS – osoby z zaburzeniami psychicznymi, ofiary przemocy domowej, młodzież opuszczająca domy dziecka i osoby w ramach tzw. opieki wytchnieniowej. 
 
"Wszyscy wiemy jak bardzo palący jest to problem. Liczymy na to, że tych sytuacji będzie jak najmniej, ale gdy już się zdarzy, to osoby (poszkodowane) będą wiedziały, że o każdej porze dnia i nocy będą mogły tutaj przyjść i znaleźć schronienie" - mówił na uroczystości dyrektor Steckiewicz o mieszkaniu chronionym dla osób dotkniętych przemocą domową.

Wykonawcą prac w Choroszczy będzie Archime sp. z o.o. z Białegostoku. Budowa mieszkań ma kosztować blisko 4 mln zł. 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}