W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Konkurs Dobrych Praktyk z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza Konkurs Dobrych Praktyk adresowany do osób wykonujących zadania z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Konkurs, który jest także formą podziękowania tysiącom ludzi zaangażowanych w te działania, objął patronatem honorowym Prezydent RP.

baner ozdobny

Celem Konkursu jest zebranie informacji o dobrych praktykach, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych i najskuteczniejszych rozwiązań zapewniających najwyższą jakość udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego. Dzięki temu obywatele dowiedzą się jeszcze więcej o szerokim systemie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa działającym w całym kraju.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski podkreśla, że konkurs pozwoli także udoskonalić jakość świadczonych usług poprzez zainicjowanie specjalnej platformy służącej wymianie doświadczeń przez praktyków. Ułatwi również dotarcie z informacją o systemie nieodpłatnej pomocy do szerszego grona odbiorców, zapewniając wszystkim obywatelom równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

System nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego funkcjonuje w Polsce od 2016 r. i jest systematycznie rozwijany. Ta pomoc świadczona jest w każdym powiecie, a na terenie kraju działa już ponad 1500 punktów, gdzie poradę i konkretne wsparcie można uzyskać. Korzystają z nich osoby, których nie stać na odpłatną pomoc prawnika lub doradcy obywatelskiego.

W ubiegłym roku z takiego wsparcia skorzystało ponad 388 tys. beneficjentów, z czego 80 proc. stanowiły porady w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej.

Uczestnikami konkursu mogą być osoby realizujące zadania z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Są to przede wszystkim adwokaci i radcy prawni udzielający takiej pomocy, doradcy obywatelscy, mediatorzy, a także pracownicy starostw powiatowych, urzędów wojewódzkich i organizacji pozarządowych, którzy na co dzień zajmują się organizacją systemu nieodpłatnej pomocy.

Prace konkursowe powinny zawierać opis dobrej praktyki spełniającej wymogi określone w regulaminie konkursu, który załączamy. Za dobrą praktykę uważa się stosowaną i sprawdzoną przez uczestnika konkursu metodę - godną naśladowania - przełamującą utarte schematy świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Metoda ta powinna skupiać się na rozwiązaniu problemu (lub jego części). Ponadto musi charakteryzować się skutecznością, elementem innowacyjnym i prostym w realizacji oraz zawierać propozycje, które mogą być powszechnie stosowane.

Dla laureatów z każdej z grup uczestników konkursu przewidziane są nagrody:

  • nagroda I stopnia  – 10000 złotych,
  • nagroda II stopnia  – 5000 złotych,
  • nagroda III stopnia – 2000 złotych.

 

Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych rozpoczynamy 22 lutego 2022 roku. Termin nadsyłania upływa 24 marca br.

Szczegółowe informacje - w tym sposób nadsyłania zgłoszeń - znajdują się w regulaminie konkursu.

Pełna treść zarządzenia Ministra Sprawiedliwości dostępna jest na stronie.
 

{"register":{"columns":[]}}