W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Klaster energetyczny Powiatu Białostockiego – przygotowanie

Spotkanie robocze, dotyczące utworzenia Klastra Energii Powiatu Białostockiego odbyło się w Starostwie Powiatowym w Białymstoku. Udział w nim wzięli: inicjator założenia klastra Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski, wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele gmin Powiatu Białostockiego oraz reprezentanci firmy, opracowującej dokumentację niezbędną do utworzenia klastra.

Powstaje Klaster Powiatu Białostockiego - spotkanie robocze

Podczas spotkania omawiane były zagadnienia, dotyczące opracowania bilansu energetycznego oraz strategii klastra, w szczególności sprawy związane z określeniem:

  • założeń przyjętych przy analizie bilansu energetycznego - energia elektryczna i cieplna,
  • zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną w ramach klastra energii,
  • produkcji energii elektrycznej i cieplnej w ramach klastra energii, 
  • bilansu energii elektrycznej i cieplnej w ramach klastra oraz podstawowych danych energetycznych i cieplnych członków klastra, 
  • obecnego stopnia pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną w ramach klastra, 
  • przyszłego pokrycia zapotrzebowanie na energię elektryczną

Chęć przystąpienia do Klastra Energetycznego Powiatu Białostockiego zadeklarowało 9 gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Poświętne, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin i Wasilków. Klaster ma powstać pod koniec 2021 roku. 

Wraz z gminami Powiat będzie starał się pozyskiwać wsparcie z UE, liczymy też na lepszą punktację w przyszłych konkursach. W ramach klastra jest też możliwość dokonywania wspólnych zakupów energii. Do współpracy zaprosiliśmy te gminy powiatu białostockiego, które nie należą jeszcze do klastrów, bądź nie prowadzą koniecznej procedury.
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}