W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jubileusz 80-lecia SP ZOZ w Łapach

Filmowa historia szpitala, wykład znanego chirurga Hady Razak Hady, okolicznościowe wystąpienia i uhonorowanie osób zasłużonych dla rozwoju placówki. Tak w skrócie wyglądały obchody jubileuszu 80-lecia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach.

Medale za długoletnią służbę

Szpital Powiatowy wraz z Powiatem Białostockim zorganizowali obchody (19.03.2024 r.) w Domu Kultury w Łapach i Sali bankietowej Brzozowianka. 

W uroczystości uczestniczyli m.in. wojewoda podlaski, posłowie, przedstawiciele Województwa Podlaskiego, radni Powiatu Białostockiego, włodarze i delegaci gmin, przedstawiciele instytucji współpracujących w tym szpitali z całego regionu, przyjaciele szpitala i jego pracownicy, przedsiębiorcy. Gościem specjalnym była pani Stefania Roman, która kierowała szpitalem w latach 1973-1991. 

W wystąpieniach gości słychać było podziw dla rozwoju szpitala i coraz wyższego poziomu świadczonych usług. Były również podziękowania oraz życzenia kolejnych inwestycji. Starosta Jan B. Perkowski dziękował obecnej dyrektor SP ZOZ Urszuli Łapińskiej za dobre zarządzanie szpitalem, porównał, że jest on jak wino – im starsze tym lepsze.  

Podniosłym momentem było odznaczenie Urszuli Łapińskiej za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia Brązowym Krzyżem Zasługi. 
Ponadto pracowników szpitala uhonorowano Medalami za Długoletnią Służbę:  Medalem Złotym 20 osób, Medalem Srebrnym 5 osób, a brązowym 7 osób. Aktu dekoracji dokonał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. 

Z kolei przyznane przez Ministra Zdrowia odznaki „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia” otrzymali z rąk wojewody Starosta Powiatu Białostockiego Jan B. Perkowski i Dyrektor SP ZOZ Urszula Łapińska. 

Odznaki honorowe „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia” przyznawane przez Ministra Zdrowia otrzymało 20 osób, wśród nich: lekarze – głównie kierujący oddziałami, wicestarosta Roman Czepe i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mariusz Gołaszewski, pełnomocnik berlińskiego Krzyża Maltańskiego i szpitalny kapelan.  


Podczas uroczystości wręczono też statuetki w kształcie serc za zasługi dla rozwoju szpitala. Uhonorowani to przyjaciele, darczyńcy, osoby i instytucje współpracujące i wspierające szpital. Wśród wyróżnionych są: pani Stefania Roman – budownicza i pierwsza dyrektor Szpitala przy ul. Korczaka, były wojewoda Bohdan Paszkowski, były starosta Powiatu Białostockiego Antoni Pełkowski, była sekretarz powiatu Joanna Kondzior, powiatowi radni, włodarze i przedstawiciele gmin, sponsorzy z kilku firm.  

Ogromnie miłym akcentem było przyznanie kilkorga uczestników, iż urodzili  się w szpitalu w Łapach. To m.in. wojewoda Jacek Brzozowski, komendant PSP w Białymstoku Dariusz Koc, współprowadzący uroczystość aktor Maciej Maciejczyk, zaś posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś przyznała ze wzruszeniem, że prof. Hady Razak Hady podarował jej drugie życie.  

Muzyczną oprawę spotkania zapewnił młody, ale doskonale radzący sobie na scenie artysta z Łap Piotr Czajkowski. Uroczystość prowadzili Ewelina Buczyńska i Maciej Mikołajczyk.  

Wśród osób uhonorowanych podczas obchodów 80-lecia ZP ZOZ byli także pracownicy szpitala. Za ich pracę i poświęcenie otrzymali medale za długoletnią służbę od Zarządu Powiatu Białostockiego. Przyznano je 47 osobom. 

Z okazji jubileuszu SP ZOZ dostał cztery okolicznościowe listy, nadesłane przez osoby, które nie mogły uczestniczyć w obchodach. Ciepłe słowa pod adresem załogi SP ZOZ skierowali: poseł Jarosław Zieliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski, dyrekcja Szpitala  Psychiatrycznego w Suwałkach i Fundacja Rodziny Pileckich. W tym ostatnim liście padła również zapowiedź podarowania szpitalowi maszyny czyszczącej, wartości ponad 12 tys. zł. Serdecznie dziękujemy!

Dodajmy, że obchody jubileuszu 80-lecia SP ZOZ poprzedziła msza w Kościele Krzyża św. w Łapach w intencji pracowników i pacjentów szpitala. 
___________________

Szpital w Łapach (w innej niż teraz lokalizacji) utworzono latem 1944 r., kiedy wojska niemieckie wycofywały się z Białostocczyzny. Na początku miał 35 łóżek. W kolejnych latach szpital poszerzał swoją działalność, a największy przełom nastąpił w 1973 roku, wraz z otwarciem nowego budynku szpitala przy ul. J. Korczaka w Łapach. Tam były już 192 łóżka na oddziałach: chirurgicznym, wewnętrznym, położniczo-ginekologicznym i dziecięcym. Pierwszym dyrektorem nowo otwartej placówki była dr Stefania Roman, która zarządzała szpitalem aż 18 lat. 
W 1999 r. w Polsce przeprowadzono reformę administracyjną, wskutek czego szpital stał się jednostką organizacyjną Powiatu Białostockiego. Na przełomie XX i XXI wieku szpital przechodził trudny okres. Budynek wymagał gruntowych modernizacji i inwestycji w sprzęt medyczny. Od 2016 roku w szpitalu zaczęto przeprowadzać remonty, powstał m.in. SOR i lądowisko. Przeprowadzone działania doprowadziły do poszerzenia działalności leczniczej. 

Liczba osób hospitalizowanych w 2023 r. to 3,7 tys., gdzie dla porównania w 2015 r . było to 3 tys. SP ZOZ to nie tylko szpital przy Korczaka, to także 17 poradni specjalistycznych, większość w Przychodni przy Ul. Piaskowej. 

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}