W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Inwazja na Ukrainę - Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego na czele ze starostą Janem Perkowskim obradował w Starostwie Powiatowym w Białymstoku. Omawiano różne kwestie dotyczące skutków inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym pomocy uchodźcom wojennym.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - obrady w Starostwie Powiatowym w Białymstoku

Podczas spotkania (28.02.2022 r.) poinformowano, że obowiązuje III stopień alarmowy CRP. Zagrożone jest  bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, stąd należy szczególnie uważać na podejrzane wiadomości mailowe, w tym z korzystnymi ofertami, akcjami rabatowymi itp. Otwarcie załączników bądź linków, a zwłaszcza udostępnianie ich innym osobom, może spowodować nie tylko uszkodzenie komputerów ale też infrastruktury sterowanej elektronicznie.  

Na terenie powiatu białostockiego przewidziano miejsca (hotele, pensjonaty), gdzie schronienie i wyżywienie może otrzymać 200 uchodźców z Ukrainy.

Organizacje, samorządy i osoby prywatne, które chcą pomóc uchodźcom np. w zakwaterowaniu, mogą zgłaszać się do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, który ma to koordynować. Wiele istotnych informacji można też znaleźć na specjalnie utworzonej stronie www.pomagamukrainie.gov.pl

Jeżeli przedstawiciele gminy/powiatu otrzymają informację o uchodźcach, którzy przybyli na ich teren po 24 lutego – proszeni są o niezwłoczne poinformowanie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

Uchodźcy przebywający w naszym kraju, mogą korzystać z opieki zdrowotnej na ogólnych zasadach obowiązujących w RP (refundacja poprzez NFZ). Dyrektor SP ZOZ w Łapach poinformowała o rezerwie łóżkowej w szpitalu, prowadzonym przez Powiat Białostocki.  

Na dworcu PKP w Białymstoku utworzono punkt informacyjny Wojewody Podlaskiego, gdzie uchodźcy będą mogli uzyskać przydatne informacje na temat swojego pobytu.
Do kontaktów z organizacjami pozarządowymi i pożytku publicznego został  wyznaczony  pełnomocnik Wojewody Podlaskiego - Małgorzata Mitura, tel. 539-677-551.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Piotr Matusiak poinformował, że 

Trwają prace nad dopuszczeniem wszystkich osób, które zbiegły z Ukrainy, niezależnie od posiadanych zezwoleń. 
Pomoc rzeczowa organizowana przez gminy powiatu białostockiego, może być przechowywana w magazynie w Łapach – pomieszczeniach Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Sikorskiego (jednostka Powiatu Białostockiego). 

Wszystkie działania pomocowe będą koordynowane przez wojewodów i KPRM – poinformował starosta Jan Perkowski.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}