W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Droga w gminie Zawady uroczyście otwarta

Z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości uroczyście otwarto pierwszy 5-kilometrowy odcinek przebudowanej drogi powiatowej nr 1973B Mężenin - Nowe Chlebiotki - do drogi krajowej 64. To fragment ważnej trasy, pokonywanej przez mieszkańców Mazowsza jadących w kierunku Mazur.

Przedstawiciele Powiatu Białostockiego, Gminy Zawady i poseł K. Gwiazdowski na tle ścianki reklamowej powiatu

Wcześniej była to droga w złym stanie technicznym. - Ta droga była utrapieniem, już w latach 80 była zła – wspominał obecny na spotkaniu poseł Kazimierz Gwiazdowski. Cieszył się, że teraz wszyscy jadący do Biebrzańskiego Parku, do Augustowa czy na Mazury zyskali dobre warunki. 

- Po objeździe dróg powiatowych w 2019 roku wiedzieliśmy jako radni, że trzeba tę drogę przebudować, ale bez środków zewnętrznych to by się nie udało – mówił starosta Jan Perkowski. Dziękował też Gminie Zawady, która choć ze skromnym budżetem ale podołała wyzwaniu. 

- Tę drogę wybudował car rękoma mieszkańców, potem długo był bruk, w latach 60. emulsja, a ostatnio były tu wielkie dziury, tymczasem pół świata tędy przejeżdża – argumentował potrzebę inwestycji wójt Zawad Krzysztof Wądołowski. 

Przebudowana droga ma 5 km długości, począwszy od granicy Powiatu Białostockiego i Powiatu Zambrowskiego, w kierunku Powiatu Monieckiego. Droga ma 5,5 m. szerokości, pobocza nieutwardzone o szerokości 1,25 m, powstały też 4 zatoki autobusowe. Prawidłowe odwodnienie drogi powiatowej zapewniają odtworzone rowy przydrożne. Za to wszystko dziękowała sołtys wsi Nowe Chlebiotki Urszula Sakowska. 

Koszt robót budowlanych – 3 165 602,23 zł; 
Dofinansowanie zadania z programu FDS - 1 582 801,11 zł;
Środki Powiatu Białostockiego – 798 780,56 zł 
/w tym Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - 337 850,68 zł, 
Wysokość pomocy finansowej Gminy Zawady - 798 780,56 zł;

Wkrótce mieszkańcy gminy Zawady będą mogli korzystać z kolejnego przebudowanego odcinka drogi powiatowej o dł. 5 km w kierunku DK 64.

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}