W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Droga powiatowa Kudrycze – Wojszki po odbiorze technicznym

Odbioru słynnej „angielki” dokonali (28.10.2021 r.) starosta Jan Perkowski, wicestarosta Roman Czepe, inspektor nadzoru Piotr Dzierżanowski, przedstawiciele wykonawcy (Unibep), PZD i Urzędu Gminy w Juchnowcu Kościelnym. Usterek nie stwierdzono, wykonawcy zostały do przeprowadzenia prace porządkowe.

Odbiór techniczny drogi

Przed modernizacją „angielka” miała asfalt po jednej stronie, często dochodziło tam do ryzykownych sytuacji, kierowcy narażali siebie i swoje auta. Teraz niemal na całej trasie 10 km jezdnia ma nawierzchnię bitumiczną szerokości 6 m i pobocza gruntowe szerokości 1,25 m (1,50 m przy przepustach). Chodniki występują jedynie w rejonie zatok autobusowych i na kilkudziesięciu ostatnich metrach drogi w miejscowości Wojszki.

- Drogą jedzie się wspaniale, gdy jeszcze w 2017 roku zapowiadałem, że przebudujemy „angielkę”, wiele osób pytało - skąd Powiat weźmie na to pieniądze, ale dzięki wsparciu z FDS udało się – przyznaje z radością starosta Jan Perkowski. 

Przebudowany odcinek drogi krzyżuje się z drogami wewnętrznymi gm. Juchnowiec Kościelny i gm. Zabłudów oraz drogami powiatowymi. Na trasie zlokalizowano 11 przystanków autobusowych.
Wprowadzono nową organizację ruchu z uzupełnieniem oznakowania pionowego i z wykonaniem oznakowania poziomego. W związku z planowaną przez białostocki oddział GDKiA budową trasy S19, na trzech odcinkach kolizyjnych (tam gdzie trasa będzie przecinać drogę powiatową) zmieniono zakres robót. Zastosowano zamienną, tańszą konstrukcję, utworzono pobocza szerokości 1,0m, z uwagi na zły stan przepustów pod koroną drogi dokonano ich przebudowy – informuje Inspektor Nadzoru Budowlanego Piotr Dzierżanowski.

Inwestycja kosztowała 12,6 mln zł. W połowie była dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych, a resztę kwoty pokryły: Powiat Białostocki, Gmina Zabłudów i Gmina Juchnowiec Kościelny. 

Wicestarosta Roman Czepe apeluje, by radość z nowej drogi nie przyćmiła w kierowcach zdrowego rozsądku, by nie rozpędzali się nadmiernie, co może prowadzić – jak kiedyś na „angielce” - do tragicznych wypadków.  

W poprzednich latach Powiat Białostocki przebudował dwa wcześniejsze odcinki „angielki”, jadąc od strony Białegostoku – Stanisławowo – Niewodnica Nargilewska i Niewodnica – Kudrycze. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}