W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Droga Kudrycze – Wojszki oficjalnie otwarta

Droga Kudrycze - Wojszki przed i po

W spotkaniu (20.09.2022 r.) przy wjeździe do wsi Wojszki wzięli udział samorządowcy, drogowcy i zaproszeni goście, w tym senator Mariusz Gromko, wojewoda Bohdan Paszkowski oraz mieszkańcy.

To był ostatni – 10-kilometrowy - odcinek tzw. angielki – niezwykle uciążliwej drogi z asfaltem po jednej stronie. Teraz nie ma już nawierzchni żwirowej, wszędzie jest asfalt, droga ma szerokość 6,0 m i pobocza gruntowe. Chodniki zbudowano w rejonie zatok autobusowych i na kilkudziesięciu ostatnich metrach drogi w Wojszkach. Na trasie powstało 11 przystanków autobusowych.

Senator Mariusz Gromko wyraził radość z ukończenia inwestycji, podkreślał, że „angielka” przeszła do historii.

Wojewoda Bohdan Paszkowski mówił, że przebudowa tej drogi to ogromy postęp, dzięki któremu te tereny weszły w XXI wiek.

- Tędy dojeżdża wiele osób z Białegostoku głównie do Bielska Podlaskiego. Gdy mówiłem w 2017 roku, że przebudujemy „angielkę”, wszyscy pytali, skąd weźmiemy pieniądze. Po sześciu latach, dzięki środkom rządowym inwestycja jest gotowa – podkreślał starosta.

Wicestarosta Roman Czepe ciesząc się z inwestycji, podkreślał inny aspekt – spadającego bezpieczeństwa, bo kierowcy nadmiernie się rozpędzają. Zapowiedział, że mimo decyzji odmownych Powiat wciąż będzie zabiegał o wykonanie tam odcinkowego pomiaru prędkości.

Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek podkreślał, że to droga łącząca dwie gminy, a jej budowa wiązała się z szeregiem wyzwań jak np. pozyskanie funduszy.

Wójt Juchnowca Kościelnego Krzysztof Marcinowicz mówił, że jego gmina dofinansowuje budowę wszystkich dróg powiatowych i chętnie dołoży do budowy chodników w Wojszkach, czego domagają się mieszkańcy.

Jan Gradkowski z Zarządu Powiatu Białostockiego mówił, że przebudowana droga jest bardzo ważna, bo prowadzi dalej – aż na południe Polski.

Radny Andrzej Babul dziękował za przebudowę. Jako mieszkaniec tych okolic wspominał, że od położenia tam pierwszego asfaltu minęło 30 lat i z całą pewnością trasa ta ma dziś charakter drogi wojewódzkiej.

Do podziękowań za wykonanie inwestycji przyłączył się również sołtys wsi Wojszki Jan Bruczko. Następnie przebudowaną drogę poświęcili duchowni katolicki i prawosławny.

W poprzednich latach przebudowano dwa wcześniejsze odcinki „angielki”, jadąc od strony Białegostoku: Stanisławowo – Niewodnica Nargilewska (3,2 km) i Niewodnica – Kudrycze (4 km). W sumie z przebudowanym teraz to 17,4 km.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}