W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dotacje dla samorządów z powiatu białostockiego i Białegostoku

Dzięki dotacjom z I naboru Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład będą zmodernizowane drogi, wybudowane sieci kanalizacyjno-ściekowe, wyremontowane przedszkola i instytucje kultury, rozbuduje się siedziba Starostwa Powiatowego w Białymstoku. W Starostwie Powiatowym wręczono (8.11.2021) symboliczne czeki na inwestycje w Białymstoku i powiecie białostockim, dofinansowane z tego Programu.

Spotkanie w Starostwie w sprawie dotacji

Jednym z beneficjentów jest Powiat Białostocki. Starosta Jan Perkowski odebrał czek na blisko 15 mln zł na rozbudowę Starostwa. - Rozbudujemy urząd, zrobimy to o czym mówi się od kilkunastu lat. Obecna siedziba jest zbyt mała, wydziały Starostwa mieszczą się w różnych punktach miasta, m.in. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, a pan wojewoda już wielokrotnie prosił nas, byśmy zwolnili pomieszczenia – mówił Jan Perkowski. Dodał, że Powiat Białostocki sporo płaci za wynajem pomieszczeń na potrzeby Powiatowego Zarządu Dróg w Zaściankach, gdzie nie ma dobrych warunków pracy. A po rozbudowie mieszkańcy powiatu 99% spraw załatwią przy ul. Borsuczej, bez konieczności jeżdżenia po całym Białymstoku. 

Podczas poniedziałkowego spotkania największy czek na kwotę ponad 88 mln zł odebrał marszałek województwa Artur Kosicki. Z tych pieniędzy 63 mln zł przeznaczone zostanie na remont białostockich „Spodków”, a 25 mln zł pomoże w trwającej modernizacji budynku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Gmina Czarna Białostocka, dzięki otrzymanej dotacji, zbuduje jaz piętrzący na zalewie wodnym Czapielówka i zmodernizuje budynki szkół na swoim terenie – poinformował odbierając czek burmistrz Jacek Chrulski.

Gmina Turośń Kościelna zainwestuje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w miejscowości Barszczówka, w Niewodnicy Kościelnej powstanie oczyszczalnia ścieków.

Część gmin ubiegała się o dofinansowanie budowy dróg – to m.in. Zabłudów, Suraż, Łapy czy Zawady, część samorządów otrzymała wsparcie na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii.
Jak podkreślił wojewoda Bohdan Paszkowski rządowy program jest wsparciem w trudnym pandemicznym czasie. Zakłada niespotykane dotychczas warunki dofinansowania inwestycji samorządowych, a niektóre z nich mogły uzyskać wsparcie nawet do 90 proc. kosztów realizacji.

Łącznie dofinansowanie otrzymało 13 gmin z obszaru powiatu białostockiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku i Samorząd Województwa Podlaskiego.
W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z terenu powiatu białostockiego, podlascy parlamentarzyści: wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, poseł Jarosław Zieliński, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Mariusz Gromko.

Województwo podlaskie otrzymało z pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych 1,2 mld zł. Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami były m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}