W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

77 sesja Rady Powiatu

Radni Powiatu Białostockiego podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie.

dyrektor PZD Marek Jędrzejewski

Jest ich kilkanaście, dotyczą m.in. planowanego zakupu dwóch ciągników z osprzętem do Powiatowego Zarządu Dróg, remontów dróg powiatowych, wykupu gruntów dla potrzeb inwestycji drogowych, tworzenia dokumentacji technicznej na modernizację ul. Zabłudowskiej w Surażu, aktualizacji dokumentacji na budowę ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Wojtachowskiej w Wasilkowie do wsi Sochonie, zagospodarowania terenu wokół przychodni SP ZOZ w Łapach, rezygnacji z tworzenia dokumentacji na przebudowę drogi Czaplino – Mińce w związku z brakiem uchwały dot. współfinansowania zadania przez gminę.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dotyczy ona wprowadzenia deficytu, który ma być pokryty kredytem, jaki Rada Powiatu Białostockiego planuje zaciągnąć na 8 lat (2024-2032). Z kredytu w wysokości 10 mln zł mają być pokrywane tzw. wkłady własne do inwestycji. – Uchwała jest po to, by przygotować i mieć gotowe dokumenty, w sytuacji kiedy nastąpi odpowiedni moment do wzięcia kredytu. Nie będzie wtedy konieczności zwoływania sesji nadzwyczajnej, co może być trudne w sezonie urlopowym – wyjaśniała skarbnik Marta Szczuka. Na pytanie radnych poinformowała, iż przewidywane oprocentowanie kredytu to 7,81 procent. 

W sesji uczestniczyli też goście. Radni wysłuchali informacji o stanie bezpieczeństwa jednostek terenowych podległych Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku w 2022 roku. Komendant Miejski Policji w Białymstoku Maciej Wesołowski poinformował, że w ubiegłym roku w powiecie białostockim zgłoszono ponad 2,1 tys. przestępstw, a wykrywalność wyniosła 75%. 

Informację o stanie bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu przedstawił Zastępca Komendanta PSP w Białymstoku Tomasz Birycki. 
O stanie sanitarnym i sytuacji epidemiologicznej powiatu mówił Powiatowy Inspektor Sanitarny Waldemar Kulesza. Mówił m.in. o niebezpiecznym zjawisku jakim są ruchy antyszczepionkowe, a także o „ukrytej” epidemii HIV. 

Powiatowy Inspektor Weterynarii Dariusz Filianowicz m.in. apelował do rolników o bioasekurację w związku z ostatnimi przypadkami ptasiej grypy wykrytej u mewy śmieszki.
Informację z działalności organu nadzoru budowlanego w powiecie białostockim przedstawił inspektor Andrzej Czaban. 

Radni podczas sesji podjęli również temat przyszłości Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej. Szkoła jest jednostką Powiatu Białostockiego, ale w celu zwiększenia naboru uczniów, miała być przekazana do prowadzenia gminie Czarna Białostocka. Na początku maja jednak burmistrz Czarnej Białostockiej skierował do starosty Powiatu Białostockiego pismo, w którym wycofuje się z deklaracji przejęcia szkoły, tłumacząc to m.in. względami finansowymi. W  ZS w Czarnej uczy się ok. 50 uczniów. Wkrótce Powiat Białostocki ogłosi konkurs na stanowisko dyrektora tej szkoły. Kadencja obecnej dyrektor kończy się w sierpniu. 
 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}