W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

2 mln zł z budżetu województwa na naprawę dróg w strefie nadgranicznej

Dotacje otrzymały 34 samorządy - w tym Powiat Białostocki. Symboliczny czek odebrał w Mielniku wicestarosta Roman Czepe.

Wicestarosta z czekiem dla Powiatu Białostockiego

Symboliczne czeki przedstawicielom samorządów przekazali (2 czerwca 2022r. ) w Mielniku wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i Marek Malinowski z zarządu województwa. W sumie wsparcie dostało 28 gmin i sześć powiatów. Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na dofinansowanie remontów dróg, zniszczonych podczas budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej w związku z kryzysem migracyjnym. 

– W ubiegłym roku na naszej wschodniej granicy wybuchł kryzys. Kryzys wywołany sztucznie przez reżim Łukaszenki, którego celem jest destabilizacja naszego państwa i krajów Unii Europejskiej. To spowodowało wiele szkód na terenach gmin i powiatów przygranicznych. Dlatego zarząd i sejmik województwa postanowili pomóc właśnie tym samorządom, których kryzys migracyjny dotknął najbardziej. Musimy się wspierać szczególnie tutaj, na wschodzie Polski, gdzie ten konflikt trwa – mówił wicemarszałek Łukaszewicz.

Jak zaznaczył Marek Malinowski z zarządu województwa, dotacje są swego rodzaju rekompensatą za wsparcie logistyczne, jakie lokalne samorządy okazały służbom chroniącym polsko-białoruską granicę.

Przypomniał, że w grudniu 2021 r. wsparcie z budżetu województwa trafiło do sześciu powiatów i 27 gmin z obszaru nadgranicznego, właśnie na realizację zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym. Powiaty otrzymały wówczas po 30 tys. zł, a gminy po 50 tys. zł. 

Samorządowcy dziękując za przekazane dofinansowanie podkreślali, że to kropla w morzu potrzeb. Wyrażali również nadzieję na wsparcie ze strony rządu, podkreślając że bez tego nie odbudują infrastruktury drogowej. Każda z 28 gmin otrzyma dotację w wysokości 62 tys. zł, natomiast powiatom przyznano po 44 tys. zł.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}