W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

190 rocznica Bitwy pod Sokołdą 7.07.2021

7 lipca 2021 r. minęło 190 lat od rozegrania się Bitwy pod Sokołdą - jednej z największych bitew w trakcie Powstania Listopadowego na Podlasiu. Obchody z tej okazji zorganizował Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. Odbyły się one w Kopnej Górze w gm. Supraśl, udział w wydarzeniu wziął Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski oraz Henryk Suchocki Radny Powiatu Białostockiego.

Obchody 190 rocznicy Bitwy pod Sokołdą
fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą odprawił Ksiądz Biskup dr hab. Henryk Ciereszko w miejscu pochówku 46 poległych powstańców. Po Mszy Świętej odbył się uroczysty Apel Pamięci i złożenie kwiatów na mogiłach powstańczych. W imieniu Premiera Rządu RP Pana Mateusza Morawieckiego list okolicznościowy odczytał Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski. 

Zwieńczeniem obchodów 190 rocznicy Bitwy pod Sokołdą był nocny Apel Pamięci.

O godzinie 23:00 przy Cmentarzu-Mauzoleum na Kopnej Górze w świetle płonących słupów, ognisk i pochodni, przez grupy rekonstrukcyjne odegrana została inscenizacja bitewna. W wieczornych uroczystościach udział wziął Wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe, który wraz z senatorem RP Mariuszem Gromko złożył znicze w miejscu, gdzie spoczywają polscy powstańcy.

W wydarzeniu udział wziął także radny Powiatu Białostockiego Henryk Suchocki.
 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}