W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Zachować pamięć - Alex Dancyg w Turku

ZpADwT1

Kilka tygodni temu gościliśmy (po raz kolejny) w naszym liceum Alexa Dancyga – współpracownika Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.  W spotkaniu uczestniczyły klasy 1B i 3B wraz z opiekunkami i organizatorkami panią Anną Mękarską i panią Katarzyną Szczepanik.


Dancyg to polski Żyd mieszkający w Izraelu oraz aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego. Podczas spotkania Dancyg opowiedział nam swoją historię. Wspominał wczesne dzieciństwo na warszawskim Mokotowie, a także nastroje w powojennej Polsce. Jako dziewięcioletni chłopiec wyjechał z rodzicami do Izraela, uciekając przed nieustannie szerzącym się w XX w. antysemityzmem.
Podczas spotkania podzielił się z nami problemami, które napotkał w nowym, obcym dla niego, państwie. Jak powiedział: „Na pewno nie kojarzyłem siebie jako Żyda. Byłem Polakiem. Słowo <<Żyd>> pojawiło się dopiero w Izraelu”. Jako młody już chłopak musiał dostosować się do nowej rzeczywistości. W pamięci pozostał nam śmieszny fakt, w którym Dancyg z grozą wspomina smak oliwek, które zmuszony był tam jeść na śniadanie.
     

Na polskie ziemie wrócił dopiero po 30 latach, mając za sobą doświadczenia wojskowe, ślub, pracę w kibucu… można by rzec, rozpoczął zupełnie nowe życie w Izraelu. Jednak powrócił do Polski za sprawą propozycji z Yad Vashem, by przewodniczyć grupie młodzieży żydowskiej podczas wycieczki po naszym kraju. Ten wyjazd zapoczątkował serię następnych i następnych… Ponadto Dancyg zaczął prowadzić kursy, w których edukował młode pokolenia Żydów, nie tylko pod kątem historii Holokaustu,  ale także z wiedzy ogólnej o Polsce i o jej dorobku historyczno-kulturalnym.
    

Alex wielokrotnie podkreślił więzi łączące nas, Polaków, z narodem żydowskim i fakt, że już od setek lat żyliśmy wspólnie „pod jednym niebem” -  „My jako Polacy i Żydzi jesteśmy skazani na dialog. Bo nie ma historii Polski bez Żydów i historii Żydów bez Polski. Dwie trzecie wszystkich Żydów tu mieszkało”.
    

Gość bardzo chętnie odpowiadał także na pytania, szczególnie dotyczące aktualnej sytuacji w Izraelu.

     

Spotkanie z Alexem Dancygiem umożliwiło nam szersze poznanie relacji polsko-żydowskich. Jest to idealny przykład Żyda, w którego sercu na zawsze ważne miejsce będzie miała Polska. Uwielbia do niej powracać, jest miłośnikiem polskiej literatury (szczególnym sentymentem darzy zwłaszcza Sienkiewicza) oraz fanem polskich drużyn sportowych. Dzięki swojej działalności rozpowszechnia wiedzę o Zagładzie żydowskiego narodu, tym samym czerpiąc osobistą satysfakcję i realizując się w swej historycznej, życiowej pasji.
                    

Aleksandra Kaczorowska, Dominika Wojtowicz.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}