W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Stop pożarom traw

18.03.2021

Ilustracja przedstawia spalony las.

W związku z podejmowanymi działaniami mających na celu poprawę bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu chełmskiego i miasta Chełm, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej prowadzi kampanię społeczną pod nazwą „STOP POŻAROM TRAW", zwaną dalej kampanią.

Działania te mają na celu uświadomienie społeczności lokalnej, iż pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół. Spowodowane jest to głównie wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.
Wysuszone trawy palą się bardzo szybko.

W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się „spod kontroli" i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania mieszkalno-gospodarcze. W wyniku takich zdarzeń ludzie niejednokrotnie tracą majątek całego życia. Wypalanie traw i związane z tym duże zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Taką sytuację mamy także i na naszym terenie. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

Na terenie działania tut. Komendy od początku bieżącego roku do dnia 16 marca br. odnotowano póki co tylko 6 pożarów suchych traw, co stanowi 7,59 % wszystkich pożarów oraz 2,14 % wszystkich zdarzeń łącznie, które miały miejsce w analizowanym okresie. W porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. pożarów suchych traw było 59, co stanowiło 46,09 % wszystkich pożarów oraz 21,07 % wszystkich zdarzeń łącznie. Powyższe można skomentować faktem, iż w roku ubiegłym było zdecydowanie mniej opadów śniegu i występowały susze.

Nadmieniamy też, iż „sezon wypalania traw" dopiero się rozpoczyna, największa ilość tych zdarzeń przypada na miesiąc kwiecień. Natomiast analizując cały okres 2020 roku pożarów suchych traw było 348, z czego wszystkich pożarów 647, natomiast wszystkich zdarzeń łącznie 2078. Pożary suchych traw w ubiegłym roku stanowiły 53,79 % wszystkich pożarów, które miały miejsce na terenie działania Komendy oraz 16,75 % wszystkich zdarzeń łącznie.

Warto zaznaczyć, że w roku 2020 łączna ilość zdarzeń wynosiła aż 2078 (2019 r. - 1546), a wzrost ten był spowodowany, m.in. ogłoszoną pandemią w związku z zachorowaniami koronawirusem SARS-CoV-2.

Materiały

"Stop pożarom traw" - kampania Komendanta Głównego PSP

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}