W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Herb

Miejscowość Wierzbica po raz pierwszy wzmiankowana była w 1531 roku. Jej nazwa ma charakter topograficzny i ukształtowana została od słowa "wierzba". Na miejscowych, nisko położonych terenach drzewo to było i jest bardzo rozpowszechnione.

Gmina Wierzbica powstała w okresie międzywojennym, w większości z terenów dawnej gminy Olchowiec. Niektóre nazwy miejscowości wchodzących w jej obecny skład, gdzie istniało osadnictwo grodowowiejskie, spotkać można w zapiskach kronik hipackich w XIII wieku. W kronikach tych są wzmianki świadczące o wczesno-średniowiecznym osadnictwie w miejscowościach Busówno, Ochoża i Tarnów-Hatyski. W przeszłości większe dobra ziemskie w tej okolicy znajdowały się w miejscowości Święcica. Od XIX wieku właścicielami majątku była rodzina Lechnickich herbu Zadora.

Zdzisław Lechnicki żyjący w latach 1890-1959 właściciel Święcicy był wybitnym działaczem niepodległościowym, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. W latach 1926-1928 pełnił funkcję prezesa „Straży Kresowej" a także był przewodniczącym Związku Naprawy Rzeczpospolitej. W latach 1928-1930 był posłem na Sejm. W czasie okupacji współpracował z WZW a następnie utrzymywał kontakty z Komendą Główna AK. W Polsce Ludowej skazany został na 15 lat więzienia.

Ustanawiając herb Gminy Wierzbica odniesiono się do herbu Zadora, nawiązując do patriotycznej rodziny Lechnickich. W błękitnym polu złoty łeb lwa zwrócony w prawo z buchającymi z pyska czerwonymi płomieniami. Dodając dwie skrzyżowane srebrne gałązki wierzbowe nawiązano do genezy nazwy Wierzbica.

Herb Gminy Wierzbica

 

Materiały

Uchwała Nr XXIII-143/2001 Rady Gminy Wierzbica z dnia 29 czerwca 2001 roku w sprawie ustanowienia herbu i flagi miejscowości Wierzbica i Gminy Wierzbica
xxiii​_143​_2001.pdf 0.89MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}