W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Środa z Profilaktyką: szczepienia przeciw HPV

19.06.2023

Szanowni Państwo, na prośbę Narodowego Funduszu Zdrowia przesyłam informacje na temat szczepień przeciw HPV, które w dniu 14 czerwca 2023 r. były tematem akcji Środa z Profilaktyką.

zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłoń w medycznej niebieskiej rękawiczce, która trzyma buteleczkę ze szczepionką i widoczną igłą ze strzykawką, po prawej stronie na beżowym tle z zarysem strzykawki napis Szczepienie

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym.

Poniżej podajemy dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

W materiale znajdują się informacje na temat: korzyści wynikających ze szczepień przeciw HPV, powszechnego programu szczepień, rodzaju szczepionek dostępnych w Polsce, a także znajdą Państwo schemat szczepienia przeciw HPV oraz  jak zapisać dziecko na szczepienie.


O Programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

Materiały

informacje o szczepieniu przeciw HPV www.gov.pl/hpv
kanał YouTube Akademia NFZ
Facebook Akademia NFZ
strona Narodowego Funduszu Zdrowia – https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/
materiały informacyjne – spoty, ulotki i plakaty dotyczące programu szczepień, można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/zdrowie/do-pobrania2
wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne w serwisie Szczepienia.info: https://szczepienia.pzh.gov.pl/

Wideo

{"register":{"columns":[]}}