Rządowy projekt Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
26.05.2026
Szanowni Państwo, na prośbę Pani Adriany Porowskiej Sekretarza Stanu Wiceprzewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego zwracam się z uprzejmą prośbą o jak najszersze rozpowszechnienie wśród organizacji trzeciego sektora, informacji o rozpoczęciu prac nad przygotowaniem rządowego projektu Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Strategia, będzie wyznaczać kierunki rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w przyszłości. Punktem wyjściowym, swoistym fundamentem dla budowania koncepcji
Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest projekt Strategii Rozwoju Polski do 2035 r., w którym opisane są działania związane z rozwojem
społeczeństwa obywatelskiego w czterech obszarach:
- Wzmocnienie potencjału i stabilności finansowej organizacji pozarządowych – silny i odporny sektor obywatelski.
- Wspieranie aktywności obywatelskiej i społecznej, podniesienie poziomu zaufania społecznego, wzmacnianie integracji społecznej, upowszechnienie wolontariatu – rozwój kapitału społecznego.
- Podniesienie standardów i usprawnienie procesu zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym.
- Wzmocnienie mechanizmów dialogu obywatelskiego i komunikacji pomiędzy trzecim sektorem a administracją publiczną, wzmocnienie partycypacji społecznej.
W celu prekonsultacji Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego opracowana została ankieta dla NGO, dostępna: pod linkiem: https://strategia2026.kprm.gov.pl
oraz na stronie internetowej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego: https://www.gov.pl/web/pozytek
Ankieta będzie dostępna od 15 maja do 15 czerwca br.
Materiały
https://strategia2026.kprm.gov.plhttps://www.gov.pl/web/pozytek