W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Komunikat w sprawie zakazu wprowadzania wód opadowych, gruntowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej

19.02.2024

zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłonie trzymające smartfon, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Komunikat

Przypominamy, że w myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zabronione jest wprowadzanie wód opadowych, gruntowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej !!!

Wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej poprzez podłączenie rur spustowych, krat czy wpustów do instalacji kanalizacyjnej czy też otwieranie studzienek kanalizacyjnych dla odprowadzenia wody deszczowej z posesji są działaniami zakazanymi przepisami prawa.

Dlaczego to takie ważne?

Wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do kanalizacji jest zakazane, ponieważ może prowadzić do nadmiernego obciążenia sieci kanalizacji sanitarnej, a w efekcie – nadmiernego obciążenia oczyszczalni ścieków. To może zaś wywołać poważne problemy z technologią – łącznie z uszkodzeniem mikroorganizmów oczyszczających ścieki na oczyszczalni.

Ponadto przez wzrost ilości ścieków przyjmowanych na oczyszczalni spowodowany nielegalnymi podłączeniami, wzrasta koszt funkcjonowania gminnej oczyszczalni, co może doprowadzić do znacznego wzrostu cen za odbiór ścieków dla wszystkich odbiorców.

Wobec powyższego wzywamy wszystkich odbiorców, którzy w jakikolwiek sposób odprowadzają wody opadowe do kanalizacji sanitarnej, do zlikwidowania podłączeń czy spustu wody opadowej do studzienek kanalizacyjnych.

W najbliższym czasie pracownicy Urzędu Gminy będą sprawdzać szczelność sieci kanalizacyjnej, biorąc pod uwagę szczególnie domy z rynnami wpiętymi w ziemię.

W przypadku stwierdzenia włączeń odprowadzających deszczówkę do kanalizacji sanitarnej
w pierwszej kolejności wysyłane będzie pismo. Właściciel posesji musi trwale odciąć nielegalne odprowadzenie, a następnie w inny sposób zagospodarować wodę deszczową, np. poprzez drenaż, zbiornik na wodę do podlewania ogródka, ewentualnie wprowadzenie do kanału burzowego po uzyskaniu zgody Zarządcy drogi itp.

Jeśli ponowna kontrola wykaże, że nielegalne podłączenie nie zostało zlikwidowane, zostaną podjęte przewidziane prawem działania,  włącznie z postępowaniem przed sądem.

{"register":{"columns":[]}}