W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Skawa

ZABYTKI W MIEJSCOWOŚCI SKAWA

REMIZA OSP

 Ochotnicza Straż Pożarna w Skawie została założona w 1926 r., a więc 7 lat po I wojnie światowej, kiedy to nastąpił intensywny rozwój polskiego strażactwa. Była to i jest najstarsza organizacja działająca w Skawie. Inicjatorami byli działacze skawiańscy przy czynnym wsparciu księży salezjanów, którzy wówczas tworzyli podwaliny pod przyszłą parafię w Skawie. I Prezesem OSP w Skawie został Julian Bedronek. Była to już zorganizowana grupa ludzi, która jak na razie nie posiadała nic prócz dobrych chęci. Po niedługim czasie otrzymano z powiatu kilka wiader, tłumice, a bosaki zostały wykonane w kuźni przez członka i założyciela– Franciszka Gacka  kowala z zawodu. Umieszczono ten sprzęt w szopie po budowie kościoła. Była to pierwsza remiza. I tak to trwało dość długo bo do 1933 roku, kiedy to zakupiono pierwszą ręczną pompę dwucylindrową, a pierwsi strażacy zostali przeszkoleni na odpowiednich kursach w Rabce i Jordanowie. Naturalne przejście od konewki , czy ręcznej sikawki do dzisiejszego samochodu gaśniczego nie przyszło tak sobie . Wymagało to wiele ofiarności i zabiegów byłych i obecnych działaczy skawiańskich. Skawa po II wojnie światowej  wybudowano Dom Strażaka, w którym znajduje się 21 pomieszczeń, 2 garaże i sale widowiskowa. 

 Budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawie
Remiza OSP w Skawie

    

KOŚCIÓŁ

W roku 1920  w Skawie rozpoczęli swoją działalność Salezjanie, którzy  na prośbę miejscowej ludności wybudowali  zakład dla młodzieży  oraz kościół. W  okresie między wojennym księża salezjanie  rozwijali działalność duszpasterską, społeczną i kulturalną. Powstały mleczarnie, Polski Komitet Opiekuńczy oraz Kasa Stefczyka. Podczas okupacji 1 marca 1942 roku metropolita Adam Stefan Sapieha erygował w Skawie parafie  Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. W roku 1957 w kościół wyposażono w organy, w 1985 zawieszono dzwony, a trzy lata później zamontowano witraże. W 1995 roku kościół został przebudowany i odnowiony przez artystów  z Krakowa oraz odremontowano i poszerzono cmentarz, wybudowano parking i rozbudowano plebanie, wybudowano również nową kaplice na Dolnej Skawie.

Kościół Parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Skawie
Kościół Parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Skawie

 

KAPLICZKA

W urokliwej miejscowości  wiele zabytków zostało zniszczonych, ale w dobrym stanie zachowała się Kapliczka Najświętszego Serca Jezusowego z XIX wieku z dawien dawna gromadziła mieszkańców Skawy na modlitwę i organizowane nabożeństwa. W roku 1975 przeprowadzono jej gruntowny remont,  dzięki poczynionym pracom w kaplicy można było prowadzić spotkania katechetyczne dla dzieci i młodzieży. W różnych okresach odprawiano w kaplicy regularnie Msze św. w niedziele, święta oraz Pierwsze Piątki. Obecnie w kaplicy odprawiana jest Msza św. z okazji odpustu w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kapliczka Najświętszego Serca Jezusowego z XIX wieku
Kapliczka Najświętszego Serca Jezusowego w Skawie

 

DWORZEC PKP

16.12.1884 roku  przez Skawę zostaje otworzona trasa kolejowa prowadząca  linię nr 98  Sucha Beskidzka — Chabówka. W tym okresie powstaje dworzec kolejowy w Skawie. Dzięki powstałej linii kolejowej wieś zyskuje prawdziwe połączenie ze światem, co wpływało  na rozwój gospodarczy  i turystyczny wsi.

Budynek dworca PKP w Skawie z 1844 roku.
Budynek dworca PKP w Skawie z 1844 roku.

 

 

Źródła:
Urząd Gminy Raba Wyżna - Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna
Zebrał i opracował  Edward Siarka- Gmina Raba Wyżna
https://skawahistoria.wordpress.com/historia-2/historia/
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}