W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Polonia Raby Wyżnej

Klub Raba Wyżna w Ameryce Północnej został założony 5 września 1971 r. Głównym celem powstania była pomoc dla Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rabie Wyżnej. Pierwszym prezesem Klubu była Teresa Gardner, która sprawowała urząd przez pierwsze osiem lat. Jej następcą został Jan Kanty Czyszczoń, piastujący funkcję prezesa od 1980 do 1996 r. Od 1997 r. do chwili obecnej prezesem jest Stanisław Grochal. Od kilkunastu lat funkcję honorowego kapelana pełni Jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz, obecny Metropolita Krakowski, a honorową prezesurę dzierży dwoje pierwszych prezesów oraz Czesław Latawiec.

W historii Klubu można wyróżnić cztery okresy. W latach 1971 do 1975 Klub działał jako samodzielna organizacja. Od 1975 do 1984 r. Klub należał do Związku Podhalan w Ameryce Północnej jako Koło nr 26. W 1985 r. Klub powrócił do samodzielnej działalności i został zarejestrowany w stolicy stanu Illinois Springfield jako niezależna organizacja. W roku 1992 Klub przystąpił do Związku Klubów Polskich, którego członkiem pozostawał do marca 2006 r. Od wiosny tego roku powrócił ponownie do Związku Podhalan jako Koło nr 26.

W ciągu 35 lat swego istnienia klub prowadził działalność charytatywną na rzecz kościołów, szkół i przedszkoli, szpitali i ośrodków zdrowia, zespołów regionalnych i sportowych oraz straży pożarnych z terenów Raby Wyżnej, Rokicin Podhalańskich, Skawy, Spytkowic, Bielanki, Rabki i Sieniawy. Kilkakrotnie klub wspomagał osoby chore i w trudnych sytuacjach losowych - w Polsce i w Chicago. Klub przeznaczał również fundusze na kościoły na Białorusi. Łączna kwota przekazana od momentu założenia do chwili obecnej znacznie przekroczyła sumę $100.000.

W ostatnim okresie największe wsparcie Klubu otrzymało Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rabie Wyżnej. W 2002 r. przekazano na ten cel sumę $10.000. W dniu 1 września 1999 roku przy Klubie Raba Wyżna należącym wówczas do ZKP założona została drużyna piłkarska o nazwie Montrose Deli - Orkan II Raba Wyżna, która przez sześć lat uczestniczyła w rozgrywkach Polskiej Ligi Piłkarskiej w Chicago odnosząc kilka znaczących sukcesów. Głównym sponsorem drużyny byli właściciele delikatesów Montrose-Cicero Deli państwo Halina i Stanisław Urbaniakowie, znani ze swej szczodrości biznesmeni wśród Polonii, a drugim sponsorem był nasz klub, który w ciągu kilku lat przekazał prawie $10.000 na utrzymanie tej drużyny. Jesienią 2005 roku drużyna zmieniła sponsora oraz nazwę na Arka Chicago i jest obecnie czołową drużyną Okocim Soccer League - dawnej Polskiej Ligi Piłkarskiej.

Zarząd Klubu Raba Wyżna:

  • Marek Czyszczoń – prezes
  • Artur Jąkała - wiceprezes
  • Robert Sawina – wiceprezes
  • Agnieszka Bielarczyk – sekretarz protokołu
  • Inka Talaga – sekretarz finansowy
  • Jolanta Wilk - skarbnik

W Chicago działa również Klub Skawa, zrzeszający polonię ze Skawy.

 

Samorząd gminy Raba Wyżna wpółpracuje z klubem Raba Wyżna w Chicago. Współpraca opiera się na wymianie informacji na temat inicjatyw podejmowanych przez polonię w Chicago oraz publikowanie informacji w biuletynie informacyjnym gminy Raba Wyżna „Wieści rabiańskie”.

{"register":{"columns":[]}}