W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Bielanka

ZABYTKI W MIEJSCOWOŚCI BIELANKA

KOŚCIÓŁ

Nieopodal Kapliczki  06 września 1982 roku  rozpoczęto budowę  kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, której podjął się ks. proboszcz Wacław Heczko.  Kościół zbudowany jest na rzucie prostokąta, wybudowany z cegieł i  kamienia ozdobnego. Przy wejściu do kościoła  obok kropielnicy umieszczona jest tablica drewniana upamiętniająca pobyt ks. Kardynała Karola Wojtyły w Bielance, natomiast na ścianie frontowej wmurowany jest kamień węgielny wycinek marmuru z grobu Św. Piotra. Jest to dar od Ojca Świętego Jana Pawła II. Plac budowy poświęcił bp. pomocniczy krakowski Jan Pietraszko. Podczas wizytacji kanonicznej w czerwcu 1983 roku ks. bp Albin Małysiak poświęcił kamień węgielny z grobu św. Piotra w Rzymie. Natomiast poświęcenia nowej świątyni, noszącej wezwania Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Maksymiliana Marii Kolbego dokonał 6 XI 1983 roku ks. proboszcz Heczko. Pierwsza Msza święta została odprawiona  w pierwsza niedziele adwentu w 1983 roku.

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielance.
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielance.

 

KAPLICZKA

Wśród obiektów, które zasługują na szczególną uwagę w Bielance jest stara kapliczka pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, która powstała w 1895 roku,  wykonana przez dwóch gospodarzy. Dach pokryty został gontem a w ołtarzu znalazł się obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na ścianach bocznych wymalowano świętych Błażeja oraz Macieja. W  1947 r. założono  nowy dwudziestokilogramowy dzwon wykonany przez Felczyńskiego z Przemyśla. W 1969 r. przeprowadzono modernizacje kapliczki. Od strony północnej i południowej wycięto drzewa liściaste, a od wschodniej zrobiony wykopy i postawiono mur oporowy z betonu. Od 1975 r. Msza św. odprawiana była w  każdą niedziele i święta, a 12 czerwca 1977  w kapliczce odprawił Mszę św. celebrujący ówczesny metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła. W maju 2001 roku, przez Bielankę przeszła trąba powietrzna. Podczas tego zdarzenia kaplica została oszczędzona, a stu letnia lipa upadła obok.

Kapliczka pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielance, która powstała w 1895 roku
Kapliczka pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielance

 

          

KAPLICZKA PRZYDROŻNA

W drugiej połowie XIX w. z inicjatywy mieszkańca Bielanki stanęła jedna z najstarszych w gminie kapliczek przydrożnych, aby gromadzić ludność na modlitwę różańcową i majówkę. Niestety nie znany jest artysta , który wyrzeźbił  postać Matki Boskiej  z Dzieciątkiem przypominający figurkę najbliższej sercu wszystkich górali  Matki Boskiej Ludźmierskiej. W tej jednak rzeźbie dzieciątko  jest na prawej Ręce Maryi i trzyma w ręku różaniec.

Przydrożna kapliczka w Bielance z XIX wieku przedstawiająca postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Przydrożna kapliczka w Bielance

PRZYDROŻNA FIGURKA KRZYŻA

Zabytkowa figurka krzyża przy drodze Bielanka - Pieniążkowice. Pochodzi z początku XX wieku Żelazny krzyż z Jezusem Ukrzyżowanym  a pod nim  stojące kobiety - Maryja Matka, Maria, kuzynka Maryi oraz Maria Magdalena.

Zabytkowa figurka krzyża przy drodze Bielanka - Pieniążkowice
Zabytkowa figurka krzyża przy drodze w Bielance

 

 


Źródło:

Urząd Gminy Raba Wyżna -,, Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna” wydanie z 2014 r.
Folder ,,Gmina Raba Wyżna”wydanie z 2004 r
https://ospbielanka.jimdofree.com/historia/
Bielanka dawniej i dziś – Wydawca Szkoła Podstawowa
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}