W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Rokiciny Podhalańskie

ZABYTKI W MIEJSCOWOŚCI ROKICINY PODHALAŃSKIE

KLASZTOR ORAZ PARK DWORSKI

W urokliwej miejscowości można zobaczyć zabytki m.in. z 1925 roku, zakupiony przez siostry zakonne Urszulanki majątek wraz z okazałym budynkiem dworu, który  jako klasztor  służył zakonnicom i mieszkańcom. Poświecenia dokonał ks. Adam Oczkowski proboszcz Parafii Raba Wyżna. Budynek odegrał bardzo ważną rolę w czasie II wojny światowej, był schronieniem podczas okupacji hitlerowskiej. Częstym gościem  klasztoru był ks. Kardynał Karol Wojtyła — Ojciec Święty wraz ze  swoim kapelanem ks. Stanisławem Dziwiszem — obecnie arcybiskupem seniorem. Potwierdzają te fakt zapisy w Kronikach Domowych i Złotej Księdze Klasztoru, aby upamiętnić te wizyty powstały tu  szlaki turystyczne ks. kardynała Karola Wojtyły oraz im Ojca Świętego Jana Pawła II.

Obok klasztoru rozpościera się park dworski pochodzący z końca XIX wieku jako park krajobrazowy o powierzchni 3,0 he na terenie między dworem a zabudowaniami gospodarczymi. W parku można zobaczyć piękne okazy  drzew min: klon srebrzysty, daglezja, trzmielina pospolita, lipa drobnolistna, świerk pospolity, sosny i czerwony  dąb a najstarsze drzewa to okazy 100- letnie. W latach 20 dosadzono iglaki a w latach 40 sad jabłoniowy. W latach 70 dosadzono rząd iglaków wzdłuż torów kolejowych. Z historycznego układu kompozycyjnego zgodnego z katastrem z 1844 r. zachował się m.in. teren ogrodu przed dworem w formie parku krajobrazowego. Kompozycja przestrzenna parku i jego starodrzew podlegają ścisłej ochronie. Park Dworski jest wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego.

Ze względu na przebudowę klasztoru i zabudowań gospodarczych wraz ze zespołem dworskim w 2014 roku na ,,Pałac Seniora”, budynku nie można wpisać w rejestr zabytków, ale jest obiektem chronionym przez konserwatora.

 Dawny Klasztor Sióstr Urszulanek w Rokicinach Podhalańskich a od 2014 roku Pałac Seniora
 Dawny Klasztor Sióstr Urszulanek w Rokicinach Podhalańskich a od 2014 roku Pałac Seniora

 

GROTA

Tuż obok kościoła znajduje się pomnik kultury religijnej. Jest to Grota Maryjna powstała w 1927 r. z kamienia i odnowiona przez mieszkańców w 1983 r. W centralnym punkcie znajduje się okazała figura Matki Bożej, u podnóża której znajdują się schody ozdobione żywymi kwiatami oraz zniczami. Rokiciańska grota jest popularnym miejscem dla mieszkańców, często można tu zobaczyć modlących się w niej ludzi. Dawniej przy grocie odbywał się przegląd pieśni maryjnych, który zgromadził okoliczną młodzież i dzieci na majowe nabożeństwo.

Grota Maryjna czyli figura Matki Bożej z 1927 r. w Rokicinach Podhalańskich.
Grota Maryjna czyli figura Matki Bożej z 1927 r. w Rokicinach Podhalańskich.

 

KAPLICZKI

W Rokicinach  można odnaleźć wiele pięknych kapliczek, które są świadectwem głębokiej religijności mieszkańców wsi m.in. Kapliczka na roli Spyrłówka ,która upamiętnia tragiczne zdarzenie z II wojny światowej – śmierć przez rozstrzelanie matki z  synem  za nielegalny ubój prosiaka, kapliczka na trasie Piątkowej Góry - przypominająca o tragicznej śmierć kobiety, która zmarła na zawał serca idąc do kościoła oraz  drewniana kaplica św. Jana Chrzciciela na roli Karbówka wybudowana 19 VII 1987 służąca mieszkańcom jako kościół do czasu wybudowania kościoła parafialnego.

Kapliczka Matki Boskiej na roli Spyrłówka ,która upamiętnia tragiczne zdarzenie z II wojny światowej
Kapliczka Matki Boskiej w Rokicinach Podhalańskich

 

PRZYDROŻNA KAPLICZKA

Przydrożna kapliczka na roli Karbówka.

Przydrożna kapliczka na Karbówce.
 Przydrożna kapliczka w Rokicinach Podhalańskich

 

 

Źródła:
Urząd Gminy Raba Wyżna -,, Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna” wydanie z 2014 r.
Ochotnicza Straż pożarna w Rokicinach Podhalańskich w latach 1960-2010  wspomnienia Edwarda Antolaka
Folder ,,Gmina Raba Wyżna” wydanie z 2004 r
Rokiciny Podhalańskie miejscowość i szkoła dawniej i dziś – opracowanie nauczyciele Szkoły
https://www.rokicinyparafia.pl/
https://parafiarabawyzna.pl/zarys_historii_parafii_raba_wyzna_27.html
25- LECIE klubu Raba Wyżna w Ameryce Północnej – rodzina Kuczajów
https://www.zsprokiciny.rabawyzna.pl/
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}