W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Sieniawa

ZABYTKI W MIEJSCOWOŚCI SIENIAWA.

ZESPÓŁ PARKOWO - DWORSKI

Zespół parkowo – dworski w Sieniawie  leży w zachodniej części wsi, nad południowym brzegiem rzeki Raby. We wschodniej części znajduje się starodrzew małego parku  krajobrazowego z końca XIX wieku. Najstarsze drzewa (150 – 200 lat) znajdują się na obrzeżu założenia. Świerki znaczące owal podjazdu mają 90 – 110 lat. Z drzew liściastych występują brzozy browkowate, buki pospolite, dąb czerwony, jesiony wyniosłe, klony pospolite, jawory, wiązy pospolite, robinie akacjowe, olchy czarne. Przy północnej granicy parku na brzegu skarpy stoi dwór z poł. XVII wieku.  Dworek jest to mały murowany parterowy budynek z poddaszem i dachem pokryty gontem. Na parterze dworu mieściła się sień oraz trzy izby: jednej z nich można było przejść do sekretnego pokoju oraz spiżarki. Znajdowały się tam również: piekarnia, kapuśnica, a także pomieszczenia na cielęta. Na poddaszu nie było żadnych pomieszczeń mieszkalnych. Wyposażenie dworu było bardzo skromne. W otoczeniu dworu znajdowały się także: browar, piwnica, stodoła oraz obora na trzodę chlewną. Na wschód od dworku stoi spichlerz z poł. XIX a część zachodnia terenu dworskiego były zajęte przez Zakłady szklarskie. Zabudowania tego terenu zmieniły się, ale usytuowanie ich pozostało częściowo takie same. Stan terenów dworskich jest zachowane w granicach sprzed 1844 roku. Dwór wrza ze zespołem dworskim jest wpisany w Rejestr Zabytków Województwa Małopolskiego.

Zabytkowy dwór z XVII wieku w Sieniawie.
Zabytkowy dwór z XVII wieku w Sieniawie.

 

Zabytkowy spichlerz z poł. XIX wieku w Sieniawie.
Zabytkowy spichlerz z poł. XIX wieku w Sieniawie.

 

KOŚCIÓŁEK DREWNIANY

 W 1748 roku pod władzą kolejnego właściciela Andrzeja Sędzimira wybudowana została kaplica dworska - kościół św. Antoniego. Powstał na terenach dworskich w stylu charakterystycznym na Podhalu, z dachem krytym gontem i otwartymi sobotami. Kościół św. Antoniego  jest perełką  ciesielstwa góralskiego zbudowany z  drzewa jodłowego otoczony lipami - pięknymi pomnikami przyrody liczącymi około 200 lat. Ołtarze w kościele są w stylu baroku: główny  ołtarz z obrazem św. Antoniego z Padewskiego po lewej stronie ołtarz z obrazem Madonny Sieniawskiej a po prawej ołtarz z św. Józefa z 12 - letnim Jezusem. Wykonawca tych pięknych obrazów jest nieznany.  17 stycznia 1983 jest ważnym dniem dla mieszkańców Sieniawy, ponieważ  Kardynał Franciszek Macharski wydał dekret powstania samodzielnej Parafii św. Antoniego. Kościół w Sieniawie został umieszczony  na szlaku zabytków architektury drewnianej województwa małopolskiego. Kościół św. Antoniego jest wpisany w Rejestr Zabytków Województwa Małopolskiego.

Zabytkowy kościółek pod wezwaniem św. Antoniego w Sieniawie.
Zabytkowy kościółek pod wezwaniem św. Antoniego w Sieniawie.

 

DWORZEC PKP

W 1899 roku  przez Sieniawę zostaje otworzona trasa kolejowa prowadzącą  linię nr 99 Sucha Chabówka — Zakopane. Mimo trudnych warunków terenowych linia zbudowana została niewielkim stosunkowo kosztem. W tym okresie powstaje dworzec kolejowy w Sieniawie. Dzięki powstałej linii kolejowej wieś zyskuje prawdziwe połączenie ze światem, co wpływało  na rozwój gospodarczy  i turystyczny wsi.

Budynek dworca PKP w Sieniawie z 1988 r.
Budynek dworca PKP w Sieniawie z 1988 r.

 

STARA PLEBANIA

Początkowo służył jako  Dom Ludowy, w którym zamieszkiwała artystka – malarka Maria Przyborowska z Warszawy. Później budynek był przeznaczony jako plebania, a obecnie to  siedziba Koła Gospodyń Wiejskich w Sieniawie oraz stowarzyszenia ''Zakątek Sieniawski”.

Budynek starej plebani w Sieniawie
Budynek starej plebani w Sieniawie

 

DZWONNICA

Drewniana dzwonnica loretańska z XVIII wieku.

Zabytkowa dzwonnica wiejska w Sieniawie z XVIII wieku.
Zabytkowa dzwonnica wiejska w Sieniawie z XVIII wieku.

 

KAPLICZKA (koło dworca PKP)

  Kapliczka z 1899 roku  znajdująca się  przy dworcu kolejowym ułożona pomiędzy dwoma dorodnymi lipami  powstała na pamiątkę powstania dworca kolejowego. 

Kapliczka przy dworcu PKP w Sieniawie.
Kapliczka przy dworcu PKP w Sieniawie.

 

KAPLICZKA PW. MATKI BOSKIEJ OPIEKUNKI

W Sieniawie można zobaczyć wiele przydrożnych kapliczek oraz krzyży min. wybudowana przez mieszkańców  kapliczka domkowa pw. Matki Boskiej Opiekunki znajdująca się na roli Koterbówka, która powstała na pamiątkę zatrzymania się właśnie w tym miejscu  epidemii cholery w  1873 roku.

Kapliczka pw. Matki Boskiej Opiekunki w Sieniawie z 1873 roku .
Kapliczka pw. Matki Boskiej Opiekunki  w Sieniawie z 1873 roku .

 

 

Źródła:
https://zabytek.pl/pl/obiekty/kapliczka-pw.-matki-bosk-861052
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Antoniego_w_Sieniawie
Urząd Gminy Raba Wyżna -,, Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna” wydanie z 2014 r.
Folder ,,Gmina Raba Wyżna”wydanie z 2004 r
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}