W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Harkabuz

ZABYTKI W MIEJSCOWOŚCI HARKABUZ

KAPLICZKA

W roku 1818 przez Jana Fifańskiego na drzewie została zawieszona mała kapliczka, postawiono na pamiątkę ocalenia życia ojca i syna, którzy szli podczas burzy, gdy obok nich piorun uderzył w drzewo, ale im nic się nie stało. W 1885 roku Państwo Jan i Maria Łosiowie zakupili tę działkę, a w 1914 r kapliczkę przebudowano na  murowaną. Przetrwała ona czasy II wojny światowej. Niegdyś odbywały się tu majówki i znajdował się ołtarz na Boże Ciało.

Kapliczka Fifańskiego w Harkabuzie
Kapliczka Fifańskiego w Harkabuzie

Figurka Matki Bożej Różańcowej znajdująca się w kapliczce Fifańskiego

 

DZWONNICA

W środku wsi znajduje się  wieczna drewniana dzwonnica loretańska  XIX w.  zwężająca się ku górze, z pseudo izbicą i otworami okiennymi, kryta gontem. Konstrukcja drewniana na kamiennej podmurówce, wzmocnionej betonem, oszalowana deskami, a w części gontami. Na dole dodatkowo jedno podłużne okno. Drewniane drzwi po stronie południowej, nabite metalowymi ćwiekami. Nad drzwiami gontowy okap. Przed drzwiami kamienny schodek. Dzwon duży z inskrypcją: Sv. Joseph na chvalu Bohu i cest sv. Josephovi obec Harkabuz,  sznur sięga do dołu. Drewniana drabina. Na futrynie drzwi wejściowych napis: R. budowy M.J.B.G. VIII 1923.

Drewniana dzwonnica loretańska XIX wieku w Harkabuzie
Drewniana dzwonnica loretańska XIX wieku w Harkabuzie

 

KOŚCIÓŁ – KAPLICA PARAFIALNA

W 1957 roku zrodziła się myśl budowy w Harkabuzie świątyni. Pozwolenie wydane zostało na budowę domu mieszkalnego, jednak w grudniu 1958 roku rozpoczęto budowę świątyni z drewnianych belek. Gdy władze  partyjne stwierdziły, że zamiast budynku mieszkalnego stoi kościół, nakazały jego rozbiórkę oraz nałożyły kary finansowe  na budowniczych. Gdy kary nie poskutkowały do rozbiórki wysłano wojsko.  Wówczas sołtys wynegocjował, że rozbiórki dokona sam. Polecenie wykonał częściowo ponieważ budynek rozebrany został do wysokości budynku mieszkalnego. W czerwcu 1970 roku Ksiądz Kardynał Karol  Wojtyła wizytując parafię w Podwilku pod pretekstem wizytacji cmentarza spotkał się z mieszkańcami Harkabuza i odprawił Mszę Świętą w tym domu. Od tej pory odprawiane były tam niedzielne Msze święte.

Więcej informacji na stronie parafii: https://parafiapodsarnie.pl/

Kościół - kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Harkabuzie.
Kościół  - kaplica  pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Harkabuzie.

 

FIGURKA KRZYŻA

Kamienny krzyż słupowy postawiony na dwuczęściowym postumencie z piaskowca, z prawie pełnoplastyczną figurą Matki Bożej Bolesnej i z reliefem św. Jana Nepomucena  z 1843 roku. Kapliczka stoi pomiędzy dwoma jesionami, wokół krzewy ozdobne i byliny otoczona płotem drewnianym.

Zabytkowy Krzyż fundacyjny z 1843 roku w Harkabuzie.
Zabytkowy Krzyż fundacyjny z 1843 roku w Harkabuzie.

 

KRZYŻ Z 1835 ROKU

Do zabytków zalicza się również Krzyż piaskowy złocony z  1835 roku znajdujący się na cmentarzu w Harkabuzie.

Krzyż piaskowy-złocony z 1835 roku znajdujący się na cmentarzu w Harkabuzie.
Krzyż z 1835 roku w Harkabuzie.

 

Źródło :

Urząd Gminy Raba Wyżna -,, Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna” wydanie z 2014 r.
Folder ,,Gmina Raba Wyżna”wydanie z 2004 r
https://www.spharkabuz.rabawyzna.pl/szkola/historia-naszej-szkoly.html
https://www.fundacjapd.pl/1301
https://www.fundacjapd.pl/1192
https://parafiapodsarnie.pl/
Foto: Urząd Gminy Raba Wżna

 

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}