W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie

Na scenie w półkolu stoji większość aktorów grających w przedstawieniu. Między dziećmi stoi reżyser Jarosław Szwec. Przed dziećmi na scenie leży aktor grający kota, z prawej strony siedzi aktor grający kruka. W tle wyświetlany jest slajd z chatką Jasia i Małgosi.

W małej chatce na skraju lasu mieszkało dwoje dzieci: Jaś  i Małgosia…

 

            Ten początek znają wszystkie dzieci.  „Jaś i Małgosia” to słynna bajka o miłości w rodzinie, poświęceniu, odwadze oraz o tym, że prawdziwa przyjaźń i miłość są wartościami bezcennymi, trzeba je chronić i pielęgnować. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przytkowicach przedstawili trochę inną wersję znanej baśni, w której dobre zwierzęta pomagają dwojgu głównym bohaterom. Przesłanie wypływające z tej historii: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” jest aktualne zawsze i dotyczy każdego.

Zabawnie, pouczająco, efektownie

Te określenia doskonale określają przedstawienie przygotowane przez Zespół Teatralny „Na Przekór” działający od 15 lat w szkole w Przytkowicach. Premiera przedstawienia odbyła się 16 kwietnia 2023r., reżyserem był  pan Jarosław Szwec – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, który doskonale przygotował  początkujących „aktorów”. Wszystko to mogło się  odbyć dzięki wsparciu, które  Zespół  Teatralny otrzymał od Burmistrza Miasta Kalwaria Zebrzydowska, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 3 w Przytkowicach, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób: Tomasza Noculi, Mirosława Strony, Jakuba Smajka, którzy zadbali o światło, dźwięk, slajdy. Opiekę pedagogiczną sprawowały Jadwiga Janicka i Dorota Targosz. Przepiękne dekoracje i kostiumy, dbałość o najdrobniejszy rekwizyt, to wszystko złożyło się na to, że przedstawienie było spektakularne. Ogromnym atutem okazała się interakcja z widownią, dzieci brały udział w spektaklu z ogromnym zaangażowaniem i niebywałą uwagą. Trzeba było np. „wyprowadzić w pole” Babę Jagę, pomóc zajączkowi w ucieczce, wskazać dobrą kryjówkę. Na uwagę zasługują też układy choreograficzne, które przygotowała pani Monika Zwias, sprawiły one, że widowisko było niezwykle dynamiczne.

            Uczniowie  przygotowywali się do tego spektaklu od października. Wysiłek się opłacił: śmiech  widzów i  przerażenie najmłodszych na widok czarownicy było najlepszą recenzją dla tego  przedstawienia. Dzieci żywo reagowały  na  to, co działo się na scenie. Po zakończeniu dało się słyszeć głosy: Kiedy będzie następne?, a dzieci, które w tamtym roku oglądały nasz spektakl, wchodziły, mówiąc: Już nie mogłem się doczekać.

            W rolę Jasia wcielił  się Mateusz Mróz,  zaś  Małgosię  zagrała  Magdalena Typrowicz.  Świetni okazali  się: Antonina Fryś – Baba Jaga, Dmytro Shumylo – Kocur, Oliwia Kaleta – Zając, Weronika Kozioł, Joanna Mocała, Katarzyna Monica,– Jeżyki, Amelia Motal, Nadia Pióro – Wiewiórki, Sowa – Julia Lelek, Gabriela Dąbrowa – Żmija, Ptak – Wojciech Chrostek, Anna Serwin – Mama oraz Oskar Tupta – Tata. Każda z tych osób znalazła swoje grono wielbicieli wśród publiczności.

            Przedstawienie to obejrzało ponad 1800 widzów. Ogromne brawa i głosy rozczarowania, że to już koniec, bez wątpienia świadczą o sukcesie Teatru „Na Przekór”. Gratulujemy i czekamy na kolejne przedstawienie.

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}