W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Uzyskanie zgody na odstępstwo

Usługa

Dotyczy wydania postanowienia udzielającego lub odmawiającego zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.

Wymagane dokumenty

• Wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno- budowlanych

Załączniki:
▪ charakterystykę obiektu
▪ projekt zagospodarowania działki lub terenu,
▪ projekty zagospodarowania nieruchomości sąsiednich ( z uwzględnieniem istniejącej i projektowanej zabudowy) jeżeli odstępstwo mogłoby mieć wpływ na             środowisko lub nieruchomości sąsiednie;
▪ propozycje rozwiązań zamiennych;
▪ pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków w zakresie wnioskowanego odstępstwa , w przypadku obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków lub do gminnej ewidencji zabytków oraz innych obiektów budowlanych usytuowanych na obszarach objętych ochroną konserwatorską;
▪ w przypadku odstępstwa od przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego
          - ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
            oraz
          - postanowienie wyrażające zgodę na zastosowanie rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań ochrony przeciwpożarowej,
o którym mowa w art. 6a ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1372, 1518 i 1593 oraz z 2020 r. poz. 471) w przypadku obiektów budowlanych istotnych ze względu na konieczność zapewnienia ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6g ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
▪ pozytywną opinię w zakresie proponowanych rozwiązań państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego , w przypadku odstępstw dotyczących wymagań higienicznych i zdrowotnych
• pełnomocnictwo (o ile dotyczy) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej.

Wysokość opłat

• Brak opłat.
• W przypadku złożenia pełnomocnictwa pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17,00 zł.
Z opłaty zwolnione jest pełnomocnictwo udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłat skarbowych.

 

Opłatę skarbową można wnieść:

• w formie bezgotówkowej, na niżej podane konto Urzędu Miasta w Wołominie:
Nr konta:  90 1240 6074 1111 0010 5705 0013, ze stosownym dopiskiem o celu wniesionej wpłaty.

Opłata za pełnomocnictwo  w formie bezgotówkowej, na niżej podane konto Urzędu Gminy Radzymin:  Nr konta:   53 2490 0005 0000 4530 3906 4326 z dopiskiem „za pełnomocnictwo”.

Tryb odwoławczy

Na postanowienie niniejsze nie służy zażalenie. Można je zaskarżyć tylko łącznie z decyzją kończącą postępowanie tj. łącznie z decyzją o pozwoleniu na budowę.

Dodatkowe informacje

W przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego - ograniczenia dostępności dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, oraz nie może powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.
▪ Zgody na odstępstwo, po uzyskaniu upoważnienia ministra, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane, udziela albo odmawia udzielenia, w drodze postanowienia, organ administracji architektoniczno-budowlanej, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę albo decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
▪ Zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno- budowlanych można uzyskać tylko w przypadkach szczególnie uzasadnionych.

▪ Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego ograniczenia dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz nie powinno powodować pogorszenia warunków zdrowotno- sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.
▪ Organ administracji architektoniczno-budowlanej, po uzyskaniu upoważnienia ministra, który ustanowił przepisy techniczno- budowlane, udziela bądź odmawia zgody na odstępstwo w drodze postanowienia, na które stronie nie służy zażalenie.
▪ Właściwy minister może uzależnić upoważnienie do wyrażenia zgody na odstępstwo od spełnieni a dodatkowych warunków uzasadnionych szczególnym charakterem odstępstwa. Niespełnienie przez inwestora tych warunków będzie powodować odmowę wydania upoważnienia, a w konsekwencji odmowę udzielania zgody na odstępstwo oraz odmowę wydania pozwolenia na budowę

▪ W przypadku nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania istniejących obiektów budowlanych oraz w przypadku dostosowywania tych obiektów do wymagań ochrony przeciwpożarowej, w szczególności przy usuwaniu stanu zagrożenia życia ludzi, rozwiązania zamienne w stosunku do wymagań ochrony przeciwpożarowej stosuje się na podstawie zgody udzielonej w postanowieniu, o którym mowa w art. 6a ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, bez wymogu uzyskiwania przedmiotowego odstępstwa.

 

Materiały

Wniosek o odstępstwo od przepisów budowlanych - drogi
Odstępstwo od przepisów budowlanych - wniosek.rtf 0.15MB
Wniosek o odstępstwo dla inwestora
Wniosek o odstępstwo dla inwestora.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}