W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zasady postępowania ze zwierzętami z Ukrainy

10.03.2022

Wraz z mieszkańcami Ukrainy przybywają do Polski także ich pupile. Warto wiedzieć, że zwierzęta domowe przekraczające naszą granicę powinny spełniać pewne wymagania określone przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Zbliżenie zdjęcie brązowej i czarnej twarzy psa

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej zwierzęta z gatunku psy, koty, fretki wjeżdżające z Ukrainy muszą posiadać: prawidłowe oznakowanie (chip), ważne szczepienie na wściekliznę, wynik miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie, a także świadectwo zdrowia wydane przez właściwe władze weterynaryjne.

W drodze odstępstwa, z powodu działań wojennych na terytorium Ukrainy, zwierzęta towarzyszące właścicielom przekraczającym granicę polsko–ukraińską mogą być wpuszczone do Polski bez spełnienia powyższych wymogów weterynaryjnych.

Jeżeli jeden lub więcej z powyższych wymogów nie jest spełniony, należy zgłosić ten fakt funkcjonariuszowi polskiej Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej (Administracji Celnej) lub Policji przy przekraczaniu granicy państwowej. W takim przypadku w celu objęcia zwierzęcia uproszczoną procedurą przekraczania granicy państwowej należy wypełnić wniosek o:

  • pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia towarzyszącego na teren UE – jeżeli Polska jest państwem docelowym osoby przekraczającej granicę

lub

  • tranzyt przez państwo członkowskie - jeżeli Polska nie jest państwem docelowym osoby przekraczającej granicę.

Po wypełnieniu wniosku, zwierzę zostanie bezpłatnie oznakowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie przez Inspekcję Weterynaryjną. Po wykonaniu procedur właściciele zaopatrzeni zostaną w pozwolenie, które będzie dowodem legalnego przekroczenia granicy ze zwierzęciem towarzyszącym do miejsca docelowego.

W przypadku przekroczenia granicy bez zachowania powyższej procedury, po dotarciu na miejsce przeznaczenia (tymczasowego pobytu), konieczne jest zgłoszenie się ze zwierzęciem do zakładu leczniczego dla zwierząt, gdzie właściciele zostaną poinformowani o dalszych procedurach.

Źródło: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Polkowicach

Materiały

Informacja w języku polskim oraz ukraińskim
ulotka​_PL-UA-1.docx 0.24MB
Informacja w języku angielskim oraz ukraińskim
ulotka​_EN-UA.docx 0.24MB
{"register":{"columns":[]}}