W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Charakterystyka powiatu

Powiat polkowicki charakteryzuje się dobrze rozwiniętym przemysłem, wielokulturowością i nieprzeciętnymi walorami krajobrazowymi. To kraina malowniczo położonych akwenów wodnych i zielonych borów dolnośląskich, a także pasm Wzgórz Dalkowskich na północy powiatu. Ziemia polkowicka to nie tylko piękne pejzaże czy atrakcyjne miejsca do spędzenia wolnego czasu i zwiedzania zabytków. To przede wszystkim jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się samorządów. Miejsce spotkań biznesowych czy lokalizacji wielu ważnych inwestycji.

Widok na pola zbóż na wzgórzach i las.

Krótka charakterystyka powiatu.

Powiat polkowicki położony jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego stolicą jest miasto Polkowice, które stanowi jednocześnie centrum Zagłębia Miedziowego. W skład powiatu wchodzi sześć gmin : gminy miejsko-wiejskie: Chocianów, Polkowice i Przemków,  gminy wiejskie: Gaworzyce, Grębocice, Radwanice oraz miasta: Chocianow, Polkowice i Przemków. 


Największym potentatem przemysłowym na terenie powiatu jest KGHM Polska Miedź- koncern, który powstał ponad 50 lat temu. Warto wspomnieć, że pierwsze złoża odkryto właśnie na terenie obecnego powiatu polkowickiego w Gminie Radwanice. Dziś jest to główny producent miedzi i  srebra na świecie. Rozkwit tutejszego obszaru ściśle wiąże się również z powstaniem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która stała się alternatywą dla przemysłu miedziowego. Wraz z gminami udało się stworzyć sprzyjający klimat dla rozwoju gospodarczego całego regionu. Doceniły to największe, światowe firmy: Volkswagen, Sanden, jak również CCC, które zdecydowały się tu ulokować swój kapitał. Dzięki temu w powiecie polkowickim od wielu lat utrzymany jest wyjątkowo niski stopień bezrobocia, a zatrudnienie znajdują tu zarówno mieszkańcy powiatu jak i osoby przyjeżdżające z ościennych powiatów.


Stolicą powiatu jest jedna z najbogatszych gmin w kraju – Polkowice. Niewątpliwie największym atutem tego miasta jest najmłodsza w Polsce starówka, odbudowana od podstaw, po wieloletniej renowacji zachwyca nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych turystów.


Prawdziwą perłą turystyczną regionu jest z pewnością Przemkowski Park Krajobrazowy, zajmujący powierzchnię 22 338 ha (otulina – 15 467 ha). Obszar parku obejmuje duży kompleks przyrodniczo – krajobrazowy, którego charakterystyczną cechą jest występowanie wydm śródlądowych i torfowisk. Najbardziej bagienna cześć została w końcu XIX wieku przekształcona w stawy hodowlane, obecnie stanowi także rezerwat ornitologiczny „Stawy Przemkowskie”. Turystów odwiedzających ten park mogą zaskoczyć setki hektarów wrzosu rosnącego na tutejszych polanach. Pełnię przyrodniczego majestatu wrzosowiska osiągają z końcem lata, kiedy przyjmują barwę od purpury przez róż, aż do bieli. Prawdziwą gratką dla pasjonatów turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej są Wzgórza Dalkowskie. Posiadają one rozwiniętą sieć oznakowanych tras turystycznych. Rozciągają się na przestrzeni 100 km długości i 12 km szerokości.


Do najliczniejszej grupy zabytków architektury powiatu należą obiekty sakralne. Drewniane i murowane kościoły można oglądać między innymi w Grodowcu i w Jakubowie. Sanktuarium w Grodowcu to zespół architektoniczny z XVI – XIX w., w którego skład wchodzi kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z lat 1591-1602, przebudowany w XVIII wieku z późnobarokowym wnętrzem i XIX wieczną wieżą. Wnętrze kościoła zachwyca bogatym, dużej klasy artystycznym wystrojem: siedem ołtarzy, ambona, konfesjonały oraz kilkanaście figur i obrazków.


Najstarszą parafią na Dolnym Śląsku jest Kościół św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Obecny kościół pochodzi z XIV-XVI wieku. U wejścia od strony wsi znajduje się dzwonnica – wieża bramna z około 1860 roku z prawie pięćsetletnim dzwonem. W jej ścianę wmurowana jest rzeźba św. Jakuba z połowy XVIII wieku.

„Dolnośląskie Święto Miodu i Wina” w Przemkowie to raj dla miłośników tego, co wytwarzają pszczoły i producenci win. Można tu zakupić rozmaite gatunki miodów, miody pitne i pozostałe produkty pszczele oraz wina, sprzęt pasieczny i sadzonki winorośli. Święto to kojarzone jest przede wszystkim z jedynym w swoim rodzaju miodem wrzosowym z Borów Dolnośląskich. To unikat poszukiwany i ceniony przez smakoszy miodów.

Pod honorowym patronatem Starosty Polkowickiego odbywa się corocznie wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, sportowym czy kulturowym.


Relaks i odpoczynek zapewnia jeden z największych kompleksów rekreacyjno – rehabilitacyjnych – Aquapark w Polkowicach. Można tu skorzystać z sauny, solarium, siłowni, a także z kriokomory i groty solnej. Aquapark świadczy również usługi w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W 2001 roku jako pierwszy w Polsce stał się członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Wodnych.



Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia powiatu polkowickiego, do wypoczynku na łonie natury i skorzystania z bogatej oferty turystycznej. Przedsiębiorców zachęcamy do inwestowanie  w powiecie, gdzie nie brak doskonale przygotowanych w tym celu terenów inwestycyjnych oraz wykwalifikowanej kadry.

 

{"register":{"columns":[]}}