W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Herb flaga i logo

Herb i flaga powiatu polkowickiego została ustanowiona Uchwałą Nr VII/46/03 Rady Powiatu w Polkowicach z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ustanowienia wzorów herbu i flag Powiatu Polkowickiego. Uchwała wyróżnia dwa typy flag oraz opisuje herb.

Herb powiatu polkowickiego

Herb Powiatu Polkowickiego

Na tarczy o konstrukcji i kroju tarczy późnogotyckiej. Tarcza dzielona jest  w słup. Od prawej bocznicy tarczy w polu złotym półorzeł czarny ze srebrną sierpową przepaską poprzez skrzydło i pierś, na którym zawieszony jest półkrzyż srebrny, równoramienny. Orzeł symbolizuje przynależność powiatu polkowickiego do województwa dolnośląskiego. Od lewej bocznicy tarczy w polu czerwonym Matka Boska Grodowiecka ( z Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu/ Gmina Grębocice)  w lewo, w wieńcu sześciu gwiazd sześciopromiennych, srebrnych (symbolizujących liczbę gmin wchodzących w skład powiatu).

Flagi powiatu polkowickiego

Flaga Powiatu Polkowickiego

Przyjęta w 2003 roku uchwała wyróżnia dwa typy flagi:

  • Samorządowa flaga terytorialna powszechnego stosowania dla powiatu polkowickiego , którą stanowi prostokątny płat materii w proporcji szerokości do długości jak 5 : 8. Składa się z trzech pionowych pasów, których suma szerokości jest równa długości flagi. Licząc od masztu do swobodnego końca flagi pierwszy słup ma barwę czerwoną, drugi złotą (w druku odwzorowywana jako żółta), trzeci błękitną.
  • Samorządowa flaga urzędowa dla powiatu polkowickiego, którą stanowi prostokątny płat materii o proporcjach i barwach takich jak w Samorządowej fladze terytorialnej powszechnego stosowania z nałożoną tarczą herbu powiatu polkowickiego w obszarze pomiędzy słupem czerwonym i słupem złotym, nakładając się linią podziału tarczy w słup z linią łączącą pas barw czerwieni z pasem barw złota. Barwa srebrna występująca w tarczy herbowej w druku wyrażana jest za pomocą barwy białej.

Logo powiatu polkowickiego

Logo Powiatu Polkowickiego

Zostało zmienione w styczniu 2021 roku.  Efektem pracy jest znak, który, jak czytamy  w księdze „ jest niepowtarzalną miniaturą krajobrazu powiatu polkowickiego,  łączy on ze sobą ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, zabytki pełne historii oraz tradycję”. To wszystko pokazane zostało w uproszczony sposób za pomocą ciągłej, konturowej linii.  Znak składa się z sygnetu w kształcie herbu, logotypu „POWIAT POLKOWICKI” oraz hasła „Łączy”. To wszystko symbolizuje jedność  powiatu, sygnet składa się z 6 miniatur, ważnych elementów każdej gminy, połączonych w jedną całość. Idea nowego znaku ma wyrażać proste, choć wieloznaczne hasło „ Łączy” co wyraża, że powiat polkowicki mimo różnic szuka podobieństw, tak aby wzajemnie się przenikać oraz uzupełniać. Oczywistym jest fakt, że nowe logo tworzy więź z herbem powiatu poprzez nawiązanie do kształtu tarczy oraz kolorystyki. W tym przypadku czerwień symbolizuje energię i siłę do działania, a kolor niebieski to lojalność i stabilność.

Materiały

Uchwała
Uchwała.pdf 1.68MB
{"register":{"columns":[]}}