W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zabawa ortografią

22.02.2024

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego stał się pretekstem do zorganizowania "I Powszechnego Dyktanda Powiatowego o pióro Starosty Polkowickiego". Wielu mieszkańców powiatu postanowiło sprawdzić swoje umiejętności z zakresu ortografii i poprawnej pisowni.

grupa mieszkańców powiatu polkowickiego pisze dyktando

Ważną rolę w procesie tworzenia tożsamości narodowej odgrywa język ojczysty. To dzięki niemu zaznaczamy swoją odrębność wspólnotową i to dzięki niemu w twórczości literackiej, muzycznej, sakralnej wyrażamy swoje uczucia, emocje i przynależność do danej grupy etnicznej. W czasach, gdy język i słowo pisane zamiera i wypierane jest przez różnego rodzaju elektroniczne edytory jesteśmy szczęśliwi, że tak wielu mieszkańców naszego powiatu postanowiło wziąć udział w tym wyzwaniu - podkreślił Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Zgłosiło się blisko 30 uczestników z całego powiatu. Były to osoby w różnym wieku, jednak przeważały kobiety. Uczestnicy mieli do napisania krótki tekst, który opowiadał o zakątkach powiatu. Autorem dyktanda był Pan Przemysław Szulc - polonista z wieloletnim stażem, pracownik Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.

Sami uczestnicy podsumowali, że dyktando nie było łatwe, jednak chodziło przede wszystkim o sprawdzenie swoich umiejętności. Nie lada problemem okazało się nawet samo odręczne pisanie tekstu, bo dziś niewielu z nas ma okazję to robić. Tradycyjny długopis wyparła klawiatura komputerowa czy telefoniczna.

Ten wyjątkowy dzień z językiem ojczystym uświetniły także występy uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie. Przygotowano utwór na skrzypce, który wykonała Weronika Bober oraz inscenizację fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, które przedstawili uczniowie klas VI i VII.

W jury pracowały także Pani Beata Rolska - pedagog, logopeda z Zespołu Szkół w Chocianowie oraz Pani Małgorzata Majewska-Greń - polonistka, Wicedyrektor z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w dyktandzie. Poziom był dość wyrównany. Nie znaleźliśmy pracy, która nie zawierałaby chociaż jednego błędu, co oznacza, że ortografia sprawia nawet nam Polakom wiele kłopotu - podkreśliła Pani Małgorzata.

Zwyciężczynią okazała się Pani Karina Maciejewska, mieszkanka gm. Radwanice. Gratulujemy!

Materiały

"I Powszechne Dyktando Powiatowe o pióro Starosty Polkowickiego" - tekst
I-Powiatowe-Dyktando-Polkowickie​_20.docx 0.17MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}