W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10.2022

Najnowsze dane NFZ w Polsce wskazują, że na zaburzenia depresyjne skarży się 8 mln, a leczy ok. 1.5 mln osób, a według Światowej Organizacji Zdrowia z zaburzeniami psychicznymi na całym świecie zmaga się aż 970 milionów ludzi. Dzisiejszy dzień to dobra okazja, aby o tym przypomnieć.

Plakat dotyczący wykładów o depresji

Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na profilaktykę zdrowia psychicznego w naszym regionie kontynuowany jest Program Profilaktyki Przeciwdziałania Depresji oraz promocji zdrowia psychicznego „W depresji nie jesteś sam  - EDYCJA 2022/23". Akcję inauguruje II Miesiąc Zdrowia Psychicznego.

Tegoroczna edycja stawia na stworzenie 6 Punktów Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, (w Legnicy, Lubinie, Chojnowie, Głogowie, Polkowicach), które będą działały przez 9 miesięcy. W każdym tygodniu dyżur będą pełnili specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego. Dodatkowo, organizowane będą warsztaty i wykłady związane z profilaktyką naszego zdrowia psychicznego.

Program będzie realizowany do września 2023 r., a jednym z ważniejszych wydarzeń jest akcja pn. "II Miesiąc Zdrowia Psychicznego", organizowana w październiku br. w związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego oraz "IV Tydzień Walki z Depresją" organizowany w lutym 2023.

Program Profilaktyki Przeciwdziałania Depresji zakłada organizację: bezpłatnych konsultacji specjalistycznych (w sumie ponad 1100 godzin), wykładów tematycznych, warsztatów dla kadry zarządzającej rozwijających umiejętność rozpoznawania symptomów depresji wśród pracowników oraz licznych spotkań tematycznych. Udział jest bezpłatny lub dofinansowany, a wiele materiałów związanych z wydarzeniem będzie dostępnych online po wydarzeniu.

Celem wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji, wyposażenie w narzędzia diagnostyczne, wsparcie rodzin i bliskich w towarzyszeniu osobom doświadczonym epizodem depresji, przeciwdziałanie uzależnieniom, profilaktyka stresu i obniżeń nastroju, szczególnie istotne w dobie pandemii COVID-19, która powoduje pogorszenie się stanu psychicznego wielu osób.

Wszystkie informacje na temat Programu, w tym Miesiąca Zdrowia Psychicznego znajdują się na stronie www.kghm.pl/depresja.

Realizatorzy: Stowarzyszenie CFR w Lubinie, Stowarzyszenie Imelda w Polkowicach, Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie PAX Lubin, Legnickie Centrum Rodziny.

Partnerem programu jest KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. 

Źródło: Centrum Formacji Rodziny w Lubinie

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}