W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Radio Lemko, czyli podróż śladami łemkowskiej kultury

13.02.2022

13 lutego już po raz jedenasty obchodzimy Światowy Dzień Radia. Święto ma na celu nie tylko podkreślenie roli tego medium w życiu społeczeństwa, ale również zachęcanie do jego słuchania. To również doskonała okazja, by przypomnieć, że na terenie naszego powiatu od kilku lat działa Radio Lemko prezentujące różne aspekty życia łemkowskiej społeczności.

Logotyp Radia Lemko

Łemkowie to mniejszość etniczna, do której przynależy obecnie ok. 10 tysięcy obywateli polskich, z czego niemal połowa z nich zamieszkuje województwo dolnośląskie, w tym powiat polkowicki. W Polsce język łemkowski uznany jest za odrębny, obecny głównie w życiu publicznym i kulturalnym oraz w mediach. Jednym z takich mediów jest właśnie łemkowskie radio internetowe Radio Lemko działające od 2013 roku.

Nie każdy wie, że realizowane programy i audycje skupiają się nie tylko na ukazywaniu historii, tradycji i kultury łemkowskiej społeczności, ale także pokazują to środowisko w teraźniejszości publikując na przykład relacje z wydarzeń, koncertów czy też życia codziennego. Głównym celem jest pokazanie, że kultura ta nadal żyje i Łemkowie wciąż mają wiele do powiedzenia.

O to, skąd wziął się pomysł na stworzenie Radia Lemko zapytaliśmy samych redaktorów – Oksanę Graban-Lichtańską i Daniela Horoszczaka. Pomysł narodził się w głowie prezesa Stowarzyszenia Lemko Tower ze Strzelec Krajeńskich ks. Artura Grabana oraz Grzegorza Grunda, który miał doświadczenie w prowadzeniu radia internetowego. Po pewnym czasie z inicjatywy redakcji powstał również kanał Lemko TV, na którym znajdują się filmy o tematyce łemkowskiej, a wśród nich relacje z wydarzeń w powiecie polkowickim, gdzie społeczność łemkowska jest bardzo aktywna. Te dwa projekty medialne nawzajem się uzupełniają. Stworzone zostały z troski o język łemkowski i potrzeby szerzenia kultury Łemków – mówią założyciele Radia.

Filmy pojawiają się również na kanale Lemko TV w serwisie YouTube. Po premierze program trafia do radiowego archiwum, gdzie obecnie można znaleźć kilkaset programów o różnorodnej tematyce. Jak informują redaktorzy, audycje przygotowywane są głównie po łemkowsku, co jest podstawą istnienia tych mediów. Zdarzają się również te w języku polskim, gdzie treści kierowane są nie tylko do Łemków, ale też do osób zainteresowanych tą kulturą, aby ludzie mogli dowiedzieć się więcej na temat tej społeczności. Szczególny nacisk kładziony jest na promowanie młodych artystów i nie jest to tylko muzyka tradycyjna czy folk, ale także inne gatunki.

To radio towarzyszy mi od kilku lat podczas codziennej drogi do pracy. Taka działalność to obecnie rzadkość, ale i oznaka tego, że kultura łemkowska jest żywa i wciąż się rozwija. Tożsamość  Łemków jest dla nich niezwykle ważna, dlatego cieszę się, że to właśnie na terenie naszego powiatu działa stacja, która pomimo nowoczesności, w jakiej żyjemy, pomaga krzewić łemkowską kulturę – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Kiedy Radio Lemko rozpoczynało swoją działalność redakcja liczyła dwie osoby. Obecnie jest ich osiem. Co ciekawe, troje z nich wywodzi się z Przemkowa w powiecie polkowickim. Dziennikarze samodzielnie uczą się kwestii technicznych, a następnie dzielą się wiedzą między sobą. Podobnie jest z promocją oraz szukaniem pomysłów na nowe tematy. Pracę całego zespołu koordynuje Oksana Graban-Lichtańska. Opieramy się na własnym doświadczeniu, uzupełniamy się jako zespół i przez lata wciąż się rozwijamy, poświęcając tym projektom swój wolny czas. Jesteśmy rozproszeni, podobnie jak łemkowska społeczność, dzięki temu możemy uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach i rozmawiać z ludźmi z różnych terenów. Daje nam to pole do działania, a jednocześnie niesie za sobą utrudnienia. Rzadko mamy możliwość i czas, żeby spotkać się całą redakcją, dlatego nasza współpraca opiera się w dużej mierze o komunikację online. Mimo wszystko jesteśmy dumni z tego, jak wielki postęp zrobiliśmy oraz, że pomimo skromnego zaplecza technicznego udaje nam się uzyskać bardzo dobry efekt – mówi Daniel Horoszczak, jeden z założycieli.

Radio Lemko jest radiem internetowym, dlatego można posłuchać go właśnie na stronie internetowej Radia. Jak mówią twórcy, Internet daje ogrom możliwości i jest doskonałym narzędziem komunikacji, dlatego, biorąc pod uwagę fakt, że Łemkowie żyją w rozproszeniu, to najlepsza możliwość, by do nich dotrzeć w różne części świata, bo słuchaczy mają nie tylko w powiecie polkowickim, ale także w różnych częściach kraju i na całym świecie.

POSŁUCHAJ RADIA ONLINE TUTAJ

Zdjęcia: nadesłane przez redaktorów Radia Lemko

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}