W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Optymistyczne dane dotyczące bezrobocia w powiecie polkowickim

24.02.2022

Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach pozyskał łącznie ponad 7 milionów złotych na aktywizację osób bezrobotnych w powiecie w tym roku. To jednak nie koniec, ponieważ kolejne środki stale napływają. W porównaniu do stanu z końca stycznia 2021 roku nastąpił także duży spadek liczby bezrobotnych w powiecie – aż o 5,44%.

Tablica informacyjna oraz wejście główne do budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Polkowicach.

Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych na koniec stycznia 2022 r. wynosiła 1806 osób, w tym 1051 kobiet. W porównaniu do stanu ze stycznia ubiegłego roku liczba ta zmalała o 104 osoby. Również pod względem liczby ofert pracy polkowicki urząd ma się czym pochwalić – jest ich obecnie ponad 400. Obecnie najbardziej poszukiwani są m.in.: brukarze, elektrycy, górnicy, kierowcy, mechanicy maszyn i urządzeń, dozorcy, nauczyciele, kosmetyczki, robotnicy budowlani, zaopatrzeniowcy i dostawcy, a także pracownicy służb mundurowych.

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby bezrobotne z powiatu polkowickiego chętnie korzystają ze środków, które pozyskujemy oraz oferowanych form wsparcia. Mamy wiele możliwości, realizując rozmaite programy i projekty, co potwierdza fakt, iż nastąpił duży spadek bezrobocia w porównaniu do zeszłego roku. Zachęcam do korzystania z proponowanych przez nas instrumentów wspierających oraz zapoznania się z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej, które na bieżąco aktualizujemy – mówi Elwira Błażewska-Dacyszyn, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Polkowicach.

Urząd realizuje formy wsparcia dla wszystkich mieszkańców, które cieszą się dużym zainteresowaniem, a są to m.in.: pośrednictwo EURES, poradnictwo zawodowe, zatrudnianie cudzoziemców, pośrednictwo pracy, szkolenia, staże, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne, krajowy fundusz szkoleniowy czy też tarcza COVID.

Na przestrzeni lat rynek pracy uległ zmianie, co widać po sytuacji w naszym regionie, gdzie stopa bezrobocia jest obecnie bardzo niska. Powiat polkowicki odpowiada na rosnące potrzeby społeczeństwa, do czego przyczyniają się proponowane przez nas innowacyjne rozwiązania takie, jak na przykład Centrum Przedsiębiorczości. Dziś urzędy pracy nie pełnią już roli tzw. „pośredniaków”. To bardziej inkubatory, kształcące nowych specjalistów i wprowadzające na rynek nowych inwestorów  – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Środki, które urząd pozyskuje pochodzą z funduszy unijnych oraz krajowych. Przeznaczane są one na: staże, prace interwencyjne, bony na zasiedlenie, środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy, a już wkrótce również szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Jak zapowiada polkowicki urząd, zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm oraz samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.

Przypomnijmy, że obsługa interesantów w Powiatowym Urzędzie Pracy w Polkowicach odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:45-15:00, zaś w Starostwie Powiatowym w Polkowicach na poziomie III znajduje się także Centrum Przedsiębiorczości.

{"register":{"columns":[]}}