W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nauczyciele dla Kresów – Wyprawa edukacyjna na rumuńską Bukowinę

31.10.2022

W dniach 20-24 października grupa wolontariuszy akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, złożona przede wszystkim z nauczycieli dolnośląskich i opolskich szkół, w tym także z powiatu polkowickiego, przebywała wśród polskiej społeczności na rumuńskiej Bukowinie. Celem projektu „Nauczyciele dla Kresów” było podniesienie wiedzy na temat Kresów oraz wolontariatu na rzecz Polonii i Polaków poza granicami.

Grupa ludzi w ludowych strojach oraz kurtkach stoi na tle białego budynku w górach

Pierwotnie miejscem docelowym wyjazdu dla nauczycieli miał być Kamieniec Podolski na Ukrainie, jednakże w związku z obecną sytuacją w tym kraju lokalizacja projektu została przeniesiona do północnej Rumunii. Przez bukowińskich Polaków uczestnicy wyjazdu  zostali przyjęci niesamowicie życzliwie i uprzejmie. Grupa ponad 30 nauczycieli została zakwaterowana w solonieckim Domu Polskim.

Od razu po przyjeździe do Nowego Solońca uroczystym występem złożonym ze śpiewów oraz tańców, tak polskich, jak i regionalnych, przywitał uczestników projektu zespół folklorystyczny „Sołonczanka” prowadzony przez Panią Annę Zielonkę, będącą także prezesem Związku Polaków w Rumunii, która była również jednym z prelegentów wykładów dla nauczycieli. Wykłady wygłosili dla uczestników projektu również Pan Gerwazy Longher, wieloletni prezes Związku Polaków w Rumunii oraz deputowany do rumuńskiego parlamentu, a także ksiądz Stanisław Kucharek, proboszcz parafii w Nowym Sołońcu. Wraz z mieszkańcami wsi przybliżyli historię swoich przodków w regionie oraz nakreślili realia życia społeczności polskiej na Bukowinie.

Uczestnicy wyjazdu zabrali z sobą do Rumunii kilkaset białych i czerwonych zniczy, dzięki czemu osoby biorące udział w projekcie przed nadchodzącym Dniem Wszystkich Świętych dotarły na cmentarze naszych Rodaków w Nowym Solońcu oraz Pojanie Mikuli, aby zapalić je symbolicznie na grobach, jako symbol pamięci i przywiązania do Polaków na tym niesamowicie malowniczym, aczkolwiek nieco zapomnianym w naszej ojczyźnie skrawku ziemi.

Wolontariusze Fundacji Studio Wschód i jej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wedle zwyczaju nigdy nie odwiedzają Rodaków z pustymi rękoma, w związku z tym każdy z uczestników wyjazdu przygotował paczki, które trafiły do naszych krajan na rumuńskiej bukowinie podczas spotkania w solonieckim Domu Polskim. Upominki przekazane zostały także przez powiat polkowicki.

Między Polakami z macierzy i rumuńskiej Bukowiny nie było żadnego dystansu, wielu uczestników projektu odnosiło wrażenie jakby wszyscy znali się razem już od wielu lat podczas gdy widzieli się po raz pierwszy. Wzajemną integrację uświetnił występ artystyczny zespołu pieśni i tańca „Soloczanka”, który przerodził się we wspólne tańce, śpiewy i zabawę do późnych godzin nocnych. Podkreśla to potrzebę i słuszność istnienia Domów Polskich w różnych zakątkach Europy i świata, które nie są zwykłymi domami, lecz ośrodkami gdzie tętni żywe polskie życie kulturalne.

Projekt na Bukowinie naładował emocjonalnie i moralnie uczestników, zostały nawiązane silne relacje międzyludzkie, powstały pomysły na kolejne inicjatywy edukacyjne i kulturalne, wzrosło poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Rozbudzona została także chęć do tworzenia i realizacji oddolnych inicjatyw.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}