W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieszkanie „uczące” samodzielności

27.09.2023

Dobiega końca nasz wspólny projekt powiatu polkowickiego oraz Fundacji Eudajmonia. Wczoraj w Przemkowie przyszedł czas na podsumowania. Projekt trwający od 2021 roku Akademia Niezależnego Życia - trenuj codzienność, zyskaj samodzielność pozwolił na usamodzielnienie się kilkunastu osób z niepełnosprawnościami z naszego powiatu.

cztery osoby stoją i pozują do zdjęcia

Dzięki temu projektowi w Przemkowie przy ul. Głogowskiej powstało mieszkanie treningowe, gdzie osoby zazwyczaj zależne od rodziców i opiekunów pod okiem trenerów uczą się obowiązków domowych, samodzielności i wspólnego życia z innymi. Do tej pory odbyły się już 3 edycje turnusów. W tym celu Fundacja Eudajmonia całkowicie wyremontowała i dobudowała jedną z kondygnacji budynku, który przed laty kupiła. Mieszkanie zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w windę i inne udogodnienia. Z mieszkańcami w trakcie turnusów obecny był asystent-trener, którego zadaniem było wspieranie działań osób usamodzielniających się. 

Śmiało mogę powiedzieć, że Fundacja Eudajmonia to perła wśród organizacji pozarządowych naszego powiatu. W ramach swojej działalności statutowej szczególnie realizuje ona zadania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a tych jak wszędzie, tak i w naszym powiecie nie brakuje. Dlatego cieszę się, że mogliśmy ten projekt organizować wspólnie i jako partner samorządowy współuczestniczyliśmy w procesie powstania pierwszego w powiecie mieszkania treningowego - zaznaczył Kamil Ciupak, starosta polkowicki. 

Rezultaty i efekty dla samych uczestników projektu są ogromne, o czym podczas spotkania opowiadali trenerzy, rodzice i sami uczestnicy. Osoby usamodzielniły się na tyle, że nauczyły się prostych czynności życiowych, w których do tej pory były wyręczane. Dziś same sprzątają, robią zakupy, przygotowują posiłki. Zyskały nowych przyjaciół, pracę, a jedna z uczestniczek postanowiła nawet założyć własną rodzinę. Mieszkanie wspomagane z funkcją treningową powstało w oparciu o doświadczenie partnerów krajowych i partnera norweskiego. Dzięki temu również kadra wzbogaciła się o wiedzę merytoryczną i nowe narzędzia pracy.

Pozyskaliśmy środki na kolejne projekty, stąd idea mieszkania treningowego będzie podtrzymywana i rozwijana. Mamy już chętnych uczestników na kolejne turnusy. Każda z tych osób, z którymi pracowaliśmy to dziś też self-adwokaci, czyli osoby, które same chcą stanowić o sobie i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym - podkreśliła podczas spotkania podsumowującego Małgorzata Karlak–Kąca, kierownik projektu, wiceprezes Fundacji Eudajmonia.

Projekt był realizowany dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}