W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Inicjatywy na medal

26.01.2023

Remontują świetlice, malują ławki, dbają o przydrożne kapliczki i nasadzenia. Mieszkańcy sołectw w powiecie polkowickim od lat motywowani konkursem wykonują prace w swoim otoczeniu, inspirując społeczności lokalne do działania.

Władze powiatu polkowickiego z grupą ludzi po wręczeniu im nagród w konkursie

To już samonapędzająca się machina. 23 lata temu zapoczątkowaliśmy konkurs na „Najlepszą inicjatywę  społeczną służącą podniesieniu estetyki wsi powiatu polkowickiego”. Konkurs realizowany jest od początku istnienia powiatu. Nie przeszkodziła nam nawet pandemia, a z roku na rok pomysłów na nowe inicjatywy mieszkańcom nie brakuje – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Formuła konkursu od lat jest niezmienna. Zazwyczaj parę miesięcy wcześniej gospodarze sołectw zgłaszają do nas swoje pomysły na zrealizowanie inicjatyw i w określonym czasie muszą wykonać założone prace, a potem pokazać nam efekty i zmiany.

W 2022 roku prace w ramach konkursu wykonało 18 sołectw z niemal wszystkich gmin powiatu polkowickiego. Najaktywniejsi są od lat mieszkańcy gminy Radwanice i Gaworzyce i to oni okazali się być najlepsi w tej edycji konkursu.

Na podium mamy Dalków, Kłobuczyn i Buczynę, które swoimi działaniami wyróżniły się znacznie na tle innych sołectw. Komisja oceniając zawsze ma na względzie oryginalność pomysłu, ale także zaangażowanie społeczne i środki własne włożone w zadanie. Łączna wartość przekazanych nagród to 34 000,00 zł, które w formie dotacji celowej trafią proporcjonalnie do samorządów gminnych.

W tym roku pierwsze miejsce przypadło dla Dalkowa w gm. Gaworzyce, gdzie grupa aktywnych  mieszkańców postanowiła przywrócić pamięć o dawnym kościele odtwarzając jego makietę. Przy okazji zrewitalizowano teren wokół tego miejsca, postawiono nową ławeczkę i tablicę informacyjną z rysem historycznym. Postawienie makiety w tym miejscu było pomysłem mieszkańców Dalkowa, wśród których niektórzy jeszcze pamiętają stojący tam dawniej kościół ewangelicki rozebrany w latach 50-tych XX wieku. Dziś w miejscu tym znajduje się sklep wiejski i dlatego mieszkańcy odczuwają potrzebę, by w jakiś sposób zaakcentować, że dawniej było inne przeznaczenie tego miejsca. W działania zaangażowało się kilkunastu mieszkańców Dalkowa, a jeden z nich we własnym zakresie dodatkowo ufundował tablicę informacyjną zawierającą dane historyczne nt. kościoła ewangelickiego i zdjęcie archiwalne budynku – mówi Anna Gomułka, mieszkanka Dalkowa, jedna z inicjatorek tego działania.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Polkowickiego reprezentanci sołectw odebrali nagrody, które, jak powiedzieli, przeznaczyć chcą na kolejne ciekawe pomysły. Zaznaczmy, że sam udział w konkursie daje już gwarancję otrzymania środków, które mogą być przeznaczone na dalsze działania.

Inicjator i pomysłodawca konkursu Kamil Ciupak Starosta Polkowicki wyróżnił także w sposób szczególny sołtysa wsi Kłębanowice Pana Mieczysława Dąbrowskiego, który od 23 lat jest gospodarzem wsi i motywuje mieszkańców do działań społecznych. 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}