W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Harcerstwo by dawać, nie brać

27.01.2023

Czuwaj! Wyjątkowa konferencja w murach Starostwa Powiatowego w Polkowicach. Czy harcerstwo to przeszłość czy dopiero świetlana przyszłość? Czy samorządy, jednostki kultury, szkoły mogą czerpać korzyści z obecności drużyn harcerskich w swoich społecznościach? Odpowiedzi na te pytania wiele razy padały podczas dzisiejszego spotkania.

Harcerze w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Polkowicach

A dowodem na potwierdzenie był udział zuchów i drużyn harcerskich z grupy Żywioły, która działa na terenie powiatu polkowickiego i zaproponowała zabawy integracyjne z udziałem uczestników konferencji. Obecny na spotkaniu Starosta Polkowicki, który podkreślił jak wielka to wartość, że harcerstwo powoli odradza się w gminach naszego powiatu. Budowanie właściwych postaw, patriotyczne wychowanie, integracja poprzez zabawę to pojęcia, które kojarzą mi się z tą organizacją i wierzę, że dzięki takim spotkaniom, jak to dzisiejsze harcerstwo ponownie zagości w naszych społecznościach - mówił dziś Kamil Ciupak, Starosta Polkowicki.

Konferencję pn. "Harcerski styl jako wkład w wychowanie obywatelskie" zorganizowano wspólnie z Chorągwią Dolnośląską ZHP, a do udziału w niej zaproszono przedstawicieli Kuratoriom Dolnośląskiego, samorządu wojewódzkiego, gminnego, dyrektorów szkół wraz z nauczycielami z powiatu polkowickiego, głogowskiego oraz górowskiego. Frekwencja dopisała.

Spotkanie podzielono na panele dyskusyjne, a jako prelegenci wystąpili przedstawiciele poszczególnych grup społecznych. O swoim doświadczeniu we współpracy z ZHP opowiadał m.in. Paweł Piwko, wójt gminy Radwanice, gdzie prężnie rozwijają się drużyny harcerskie poczynając od zuchów. Co ważne, samorządy lokalne deklarują pomoc i zaangażowanie w działania związku.

Wielokrotnie podkreślano jednak, że najwięcej zależy od nas samych, od chęci i nakładu pracy jaki poniesiemy dla służby ZHP. To swoisty wolontariat, który jednak przynieść może ogromne korzyści dla społeczności lokalnych, dlatego cytatem, który przyświecał dzisiejszej konferencji była myśl znanego polskiego instruktora harcerstwa Aleksandra Kamińskiego:

Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na "żądanie" od społeczeństwa, ale na "dawanie" społeczeństwu, służenie mu.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie stanie się dla wielu motorem, by po powrocie do swoich środowisk skupić dzieci i młodzież wokół organizacji z tradycjami i wartościami, które pomóc mogą w wychowaniu młodego pokolenia. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}