W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dofinansowanie do prawa jazdy - jak uzyskać?

11.10.2022

Rozwój kwalifikacji zawodowych może nastąpić na każdym etapie życiowej ścieżki. Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach wie jak zaktywizować lokalny rynek pracy, dlatego przekazuje środki dla chętnych, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności zawodowe.

Plakat z żółtym autobusem i kobietą ubraną w elegancki strój

Celowość przeznaczonych środków jest nieprzypadkowa, bowiem od kilku lat w tej branży mamy deficyt. Jest to problem o zasięgu co najmniej regionalnym, czy nawet ogólnopolskim, dlatego wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku chcąc jednocześnie zatrzymać mieszkańców w powiecie polkowickim - zaznacza Jan Wojtowicz, wicestarosta.

Mowa o wsparciu na dokształcanie przyszłych kierowców autobusów. O środki na szkolenie mogą ubiegać się osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, przy czym max. kwota wsparcia to ok. 18.000,00 zł. Czas realizacji szkolenia, tj. kat D + kwalifikacja wstępna przyspieszona, to ok. 6-8 tygodni. Ważne, aby szkolenie zakończyć jeszcze w tym roku. Szkolenia finansowane są ze środków Funduszu Pracy lub ze środków EFS POWER. Co można zyskać? Uprawnienia do wykonywania zupełnie nowego zawodu, gdzie wynagrodzenie sięga rzędu ok. 5 tys. zł.

Kwestia minimalnego wieku kandydata na prawo jazdy kat. D od lat pozostaje niezmieniona. To 24 lata, przy czym można zapisać się na kurs, mając ukończone 23 lata i 9 miesięcy. Niższy limit wiekowy obowiązuje dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP (21 lat) i funkcjonariuszy służb mundurowych (Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Służby Granicznej: 19 lat). Warto jednak pamiętać, że samo posiadanie tej kategorii nie uprawnia do podjęcia pracy zarobkowej jako kierowca – wymagane jest zaliczenie kursu kwalifikacji wstępnej (dotyczy kierowców autobusów i samochodów ciężarowych). Wraz ze zdaniem egzaminu państwowego i odbiorem dokumentu prawa jazdy kategorii D otrzymujemy uprawnienia do kierowania nie tylko autobusami. Posiadając prawo jazdy kategorii D można kierować: autobusami, zespołem pojazdów złożonym z autobusu oraz z lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg), ciągnikiem rolniczym (tylko w Polsce), pojazdem wolnobieżnym.

Aby zostać kierowcą takich pojazdów należy przejść właściwe szkolenie przygotowawcze do wykonywania tego zawodu. W zależności od wieku kierowcy i zdobytych już wcześniej uprawnień można przystąpić do pięciu kursów. Ukończenie szkoleń skutkuje zdobyciem Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej – dokumentu niezbędnego do legalnego podjęcia pracy w zakresie przewozu towarów lub osób. Obecnie nie jest wydawany w formie papierowej, a drogą aktualizacji danych w elektronicznym Profilu Kierowcy Zawodowego. By otrzymać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej trzeba wobec tego wcześniej założyć PKZ i dostarczyć orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Wydawaniem Świadectw Kwalifikacji Zawodowej zajmuje się ośrodek szkoleniowy (dla kierowców po szkoleniu okresowym) lub wojewoda właściwy dla miejsca prowadzenia kursu kwalifikacji wstępnej. By w pełni zalegalizować własne uprawnienia należy z tymi orzeczeniami i Świadectwem Kwalifikacji Zawodowej udać się do Starostwa Powiatowego celem wymiany prawa jazdy na dokument  z kodem 95.

Dlaczego aktywizacja tego obszaru? Jednym z etapów walki z wykluczeniem komunikacyjnym jakiej podjął się powiat polkowicki jest narzędzie do walki z deficytem zawodowym. Wszyscy operatorzy, zarówno firmy prywatne, jak i spółki czy jednostki gminne świadczące usługi na rzecz transportu zbiorowego borykają się z problemem braku kierowców. Zetknęliśmy się z tym problemem również my ogłaszając konkurs na wybór operatorów powiatowych linii komunikacyjnych - mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Co ważne, powszechnie przyjęło się, że tego typu uprawnienia i praca są domeną panów, jednak od paru lat ten schemat jest przełamywany. Panie również mogą zdobyć te umiejętności i znaleźć pracę chociażby w lokalnym Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. "W naszej firmie część załogi stanowią kobiety. Panie doskonale sprawdzają się w tym zawodzie, są empatyczne, a przy tym świetnie zorganizowane. Ich umiejętności i predyspozycje w niczym nie odbiegają od umiejętności panów” - mówi  Tomasz Borkowski, dyrektor ZKM w Polkowicach.

„Na stanowisku kierowcy pracuję od lat, choć wcześniej prowadziłam własny biznes, pracowałam również w sklepie odzieżowym. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że bardzo lubię swoją obecną pracę, codzienny kontakt z ludźmi, atmosferę i to, że każdy dzień, choć ściśle związany z rozkładem jazdy - zawsze różni się od poprzedniego” - opowiada pani Renata.

Szczegóły w Powiatowym Urzędzie Pracy w Polkowicach w Dziale Szkoleń, pok. 201, tel. 76 746-52-68 lub 76 746-52-69.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}