Waloryzacja opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
28.05.2026
Szanowni Państwo,
informujemy, że od roku 2027 nastąpi waloryzacja opłat rocznych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.
Waloryzacja dotyczy użytkowników wieczystych, którzy z mocy prawa, na podstawie przepisów obowiązujących od 2019 r., stali się właścicielami nieruchomości. Opłata przekształceniowa jest wnoszona corocznie przez okres 20 lat od dnia przekształcenia,
bez odrębnego wezwania, w terminie do 31 marca każdego roku.
Waloryzacja wynika z konieczności dostosowania wysokości opłaty do zmiany wartości pieniądza oraz nieruchomości. Dokonywana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami,
przy zastosowaniu wskaźników inflacji ogłaszanych przez Prezesa GUS.
Skumulowany wskaźnik waloryzacji za lata 2019–2025 wynosi 152,07 % (wzrost o 52,07 %).
Zwaloryzowana opłata będzie obowiązywać od 2027 r. przez pozostały okres wnoszenia opłat.
Właściciel nieruchomości może w każdym czasie wnieść opłatę jednorazową
w wysokości odpowiadającej iloczynowi opłaty rocznej obowiązującej w roku zgłoszenia zamiaru oraz liczby lat pozostałych do końca obowiązku. Wniesienie opłaty jednorazowej
w dotychczasowej wysokości (bez waloryzacji) możliwe jest do dnia 31 grudnia 2026 r.
Osoby spełniające określone kryteria ustawowe mogą obniżyć opłatę jednorazową
za przekształcenie gruntu pod budynkiem mieszkalnym aż o 99%. Ulga nie jest przyznawana automatycznie – wymaga złożenia wniosku.
Zgodnie z ustawą prawo do 99% bonifikaty mają właściciele domów lub mieszkań (wykorzystywanych na własne cele mieszkaniowe), którzy są:
- Osobami z niepełnosprawnością (stopień umiarkowany lub znaczny).
- Opiekunami prawnymi osób niepełnosprawnych mieszkających we wspólnym gospodarstwie.
- Rodzicami w rodzinach wielodzietnych (posiadaczami Karty Dużej Rodziny).
- Kombatantami, inwalidami wojennymi/wojskowymi lub ofiarami represji.
O wysokości zwaloryzowanej opłaty oraz kwocie opłaty jednorazowej Państwo zostaną poinformowani odrębnym zawiadomieniem.
Zachęca się do rozważenia wniesienia opłaty jednorazowej przed wejściem w życie waloryzacji.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Środowiska i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Oleśnicy pokój 111 lub pod numerem telefonu: 71 314 01 65.
Materiały
Ogłoszenie o waloryzacjiOgłoszenie_o_waloryzacji.docx 0.02MB