W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Informacje o powiecie

Logo Powiatu Oleśnickiego

Powiat oleśnicki położony jest na północno-wschodnich krańcach województwa dolnośląskiego, granicząc z województwem wielkopolskim i opolskim. Powierzchnia powiatu wynosi 1 049,7 km2 i liczy około 105 000 ludności. W skład powiatu wchodzi 8 gmin: 4 wiejsko-miejskie: Bierutów, Międzybórz, Syców i Twardogóra, trzy wiejskie: Dobroszyce, Dziadowa Kłoda i Oleśnica oraz jedna miejska Oleśnica. 

Sam

Największym miastem powiatu jest Oleśnica, zamieszkiwana przez ponad 37 tys. mieszkańców. To jedno z najstarszych śląskich miast, które wyróżnia przebogata historia i wyjątkowe zabytki architektoniczne. Współcześnie to bardzo ważny ośrodek życia gospodarczego, administracyjnego, kulturalnego i społecznego na Dolnym Śląsku. Wśród najpiękniejszych oleśnickich zabytków wart wyróżnienia jest monumentalny renesansowy zamek książęcy, połączony jest za pomocą krytego ganka z gotyckim kościołem zamkowym p.w. św. Jana Apostoła (Bazylika Mniejsza). W bazylice znajduje się unikatowe w skali Europy mauzoleum Wirtembergów – oraz niepowtarzalna biblioteka łańcuchowa, w której starodruki chronione są od kradzieży łańcuchami. Oleśnickie stare miasto otoczone jest murami obronnymi oraz Bramą Wrocławską, która powstała w pierwszej połowie XIV w.

Sport, Turystyka i Wypoczynek
Miłośnikom przyrody proponujemy odwiedzenie Arboretum Leśnego w Stradomi. To liczący około 150 ha ogród leśny, na którym znajduje się alpinarium, kolekcja dendrologiczna, ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży. 

Nieopodal Arboretum znajduje się  zalew w Stradomi – zbiornik retencyjny, pełniący funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Miłośnicy wodnych atrakcji mogą tutaj skorzystać ze strzeżonego kąpieliska, pola biwakowego, plaży i boisk. Także amatorzy wędkowania i żeglowania będą mogli oddać się swojej pasji. Doskonałe możliwości do aktywnej rekreacji i wypoczynku stwarzają Oleśnicki Park Wodny „Atol” oraz ogólnodostępne, nowoczesne boiska wielofunkcyjne, znajdujące się w największych miejscowościach powiatu.

Przedsiębiorstwa
Ważną w powiecie branżą jest przemysł drzewny i meblarski, skoncentrowany głównie w Twardogórze i w gminie Międzybórz. Znajdują się tutaj jedne z największych w Polsce firm meblowych. Gminy posiadają specjalnie wydzielone strefy ekonomiczne.

{"register":{"columns":[]}}