W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieczysław Kabat

Pseudonim „Chmura”, „Śliwa”

Urodził się 20 października 1911 r. w rodzinie chłopskiej w Sikorzycach. Był bratem płk. Władysława Kabata. Ukończył szkołę powszechną Sikorzycach, potem uczęszczał do gimnazjum w Tarnowie, gdzie w 1931 otrzymał świadectwo dojrzałości. W latach 1932–1933 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorązych Rezerwy Piechoty w Zambrowie i 17 pułku piechoty w Rzeszowie.

W kampanii wrzesniowej walczył w składzie 156 pułku piechoty. Od wiosny 1943 do stycznia 1945 był szefem sztabu VI Krakowskiego Okręgu BCh.

Od 1930 był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej. Dwa lata później został członkiem władz wojewódzkich Spółdzielni Oświatowej ZMW i Zarządu Głównego ZwiązkuMłodzieży Wiejskiej RP Wici . W 1937 uczestniczył w strajku chłopskim w Dąbrowie Tarnowksiej. Od 1946 był II sekretarzem, a następnie I sekretarzem Zarządu PSL Małopolska i Śląsk oraz prezesem ZW ZMW „Wici”.

11 listopada 1946 został zatrzymany przez Wojewódzki Urząd Bezoieczeństwa Publicznego, a następnie skazany na karę 6 lat więzienia oraz utratę praw na okres lat 3 i przepadek mienia. Został zwolniony w listopadzie 1952.

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych  i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zmarł 10 lutego 1982 roku w Krakowie.

{"register":{"columns":[]}}