W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Płk. Władysław Kabat

Zdjęcie przedstawia Płk. Władysława Kabata

Urodził się 8 lipca 1906 r. w Miechowicach Małych.

Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Pełnił służbę w 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie, a następnie był dowódcą kompanii i adiutantem w Pułku "Wilno". Walczył w kampanii wrześniowej w składzie 33 Dywizji Piechoty. Po 5 dniach niewoli niemieckiej zbiegł w dniu 2 października 1939 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W października 1939 r. rozpoczął prace konspiracyjną w ramach Stronnictwa Ludowego, a następnie ZWZ, AK i BCH na terenie powiatów Dąbrowa Tarnowska i Tarnów. Organizował struktury konspiracyjne oraz pełnił różne funkcje dowódcze. W czerwcu 1944 r. został wyznaczony przez dowództwo Armii Krajowej na dowódcę osłony Operacji III Most. Po wyzwoleniu wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie od czerwca 1945 r. do kwietnia 1946 r. pełnił obowiązki szefa sztabu 37 Pułku VII Łużyckiej Dywizji Piechoty. Po zdemobilizowaniu osiedlił się w Sobótce k. Wrocławia. Aresztowany politycznie i więziony przez UB za swą przynależność do AK przeszedł tzw. „golgotę wrocławską” gdzie był przesłuchiwany w sposób wprost niewiarygodny. Po 13 miesiącach został zwolniony z więzienia UB bez rozprawy, ale był już tylko „cieniem człowieka”. Okropne doświadczenia więzienne przyczyniły się do amputacji obu nóg oraz spowodowały wiele innych schorzeń. Po śmierci został pochowany na cmentarzu w Sobótce.

Za swą żołniersko-wojenną postawę został odznaczony:

  • Krzyżem Walecznych w 1941 r.
  • Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari za udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu „Akcji III Most” w 1944 r.
  • Krzyżem Armii Krajowej w 1970 r.
  • srebrnym krzyżem zasługi (za zasługi dla państwa i obywateli)

Zmarł 29 września 1980 w Sobótce.

W dniu 31 sierpnia 2008 r. na cmentarzu parafialnym w Wietrzychowicach został odsłonięty obelisk, który upamiętnia jego osobę jako syna wietrzychowskiej ziemi.

26 czerwca 2016 imię płk. Władysława Kabata nadano mostowi w Jadownikach Mokrych.

Ku pamięci Płk Kabata corocznie odbywa się Memoriał organizowany przez Wójta Gminy Wietrzychowice oraz Gminne Centrum Kultury.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}