W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mapa przyrodnicza Gminy Somianka

Pasjonatów turystyki rowerowej, oraz pieszych wędrówek po atrakcyjnych przyrodniczo terenach położonych nad brzegami Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego,  pragniemy zainteresować nowymi mapami turystycznymi siedmiu gmin leżących w pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego, wydanymi dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w konkursie grantowym Lokalnej Grupy Działania Zalewu Zegrzyńskiego. Poniżej kilka słów o wartej odwiedzenia gminie Somianka

Mapa

Somianka to typowa, mazowiecka gmina rolnicza położona nad Bugiem. To kraina Kurpi Białych, swą nazwę zapożyczający od Puszczy Białej, której nieliczne pozostałości można spotkać podczas rowerowych i pieszych wędrówek. Spotkać tu można charakterystyczne drewniane chałupy i przydrożne kapliczki, posłuchać zanikającej miejscowej gwary. Wybranie Somianki na rowerową wycieczkę to szczególnie atrakcyjna propozycja  dla pasjonatów przyrody i aktywnego wypoczynku nad wodą. Nic więc dziwnego, że znane dotąd jedynie stałym mieszkańcom i działkowiczom nadbużańskie miejscowościach: Somianka, Popowo, Barcice i Huta Podgórna są dzisiaj doskonałą bazą wypadową dla miłośników wędkowania i wypoczynku na łonie natury. Urozmaicona rzeźba terenu, wysokie skarpy, rozlewiska wielkiej rzeki i jej dopływów ,pola uprawne, łąki, pastwiska i i rozległe lasy nadają tym terenom niepowtarzalny charakter, czyniąc je niezwykle atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku. Cała gmina jest włączona w Zielone Płuca Polski, część jej obszaru wchodzi w skład Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto, o  jej teren zahaczają rozległe obszary objęte programem Natura 2000 :Puszcza Biała, Dolina Dolnego Bugu i Ostoja Nadbużańska.

Polecamy wycieczkę rowerową po Gminie Somianka jedną z pięciu tras przyrodniczych ukazujących piękno Krainy  Dolnego Bugu, Narwi i okolic Jeziora Zegrzyńskiego, wytyczonych z wykorzystaniem oznakowanych szlaków turystycznych PTTK.  Ze względu na swą długość (63 km.) dedykowana jest przede wszystkim wytrawnym rowerzystom.  Na trasie napotkamy pozostałości kultury kurpiowskiej, malownicze kapliczki, charakterystyczne kurpiowskie chaty, i zabytki sakralne. Szlak swój początek bierze w miejscowości Kania Polska ,a pierwszy odcinek wiedzie przez Ostoję Nadbużańską. Podziwiając krajobrazy pradoliny i rozlewisk, wypatrujemy czapli siwej i bobra europejskiego.
W Miejscowości Popowo Parcele  mijamy otoczony parkiem, klasycystyczny pałac , następnie neogotycki Kościół w Popowie Kościelnym, w Barcicach  znajduje się drewniany kościół z 1768 roku. Następnie trasa skręca  na północ w kierunku Somianki. Tu zwraca uwagę otoczony parkiem zabytkowy dwór na skarpie. Jeśli nie mamy własnego jednośladu, a kusi nas poznanie okolic tej miejscowości, warto trasę rozpocząć w miejscowej wypożyczalni rowerów.  Z Somianki leśnymi drogami wiodącymi przez obszary chronione Doliny Dolnego Bugu trafiamy do Kręgów, gdzie stoi kolejny XIX wieczny pałacyk i kierujemy się dalej na północ. Jadąc pomiędzy polami i pastwiskami  położonymi na wysoczyźnie międzyrzecza Bugu i Narwi, możemy spotkać kanię lub pustułkę. kolejne  wsie na szlaku Stare i Nowe Kozłowo, Wola Mystkowska, Nowe Wypychy ,  to tereny rolnicze urozmaicone niewielkimi zagajnikami, samotnymi lipami i malowniczymi mazowieckimi wierzbami.  Wśród łanów zbóż łatwo natknąć się na bażanta, kuropatwę lub krążącego nad polami jastrzębia.
W Starym Mystkowcu szlak kieruje nas na południe, po drodze  napotykamy pozostałości  zabytkowych założeń dworskich, spichlerze i kapliczki. W Suwinie wiatrak z 1880 roku a przed Wielęcinem zabytkową aleję klonów. Ostatni etap trasy to leśne dukty Puszczy Białej ostoi wielu gatunków zwierząt i ptaków.

Planując przyrodniczą wycieczkę do Krainy Dolnego Bugu koniecznie trzeba odwiedzić gminy leżące u ujścia rzeki do Narwi. Można do nich dotrzeć jadąc rowerem wzdłuż Bugu z Popowa Letnisko do wsi Cupel, gdzie podczas wakacji można skorzystać z przeprawy rowerowo – osobowej katamaranem Albatros do Serocka lub do Arciechowa nad Bugiem. (więcej na www.jeziorozegrzynskie.info).

Teren gminy Somianka jest zróżnicowanym obszarem pod względem przyrodniczym.  W większości to obszary chronionej przyrody NATURA 2000. Podczas rowerowych i pieszych wędrówek duktami leśnymi i zagajnikami, wśród łąk i uprawnych pół oraz brzegami Bugu spotkać można rozmaitość dziko żyjącego ptactwa, zwierzyny oraz rzadkich okazów roślin, gadów, płazów i ryb,  których wybrane gatunki prezentujemy w naszym wydawnictwie.

Tekst: Sandra Szumera

Marzec 2021

Materiały

Mapa Atrakcje Przyrodnicze Gminy Somianka
Mapa​_Atrakcje​_Przyrodnicze​_Gminy​_Somianka.pdf 2.04MB
Mapa rowerowa jeziora Zegrzyńskiego
MAPA​_ROWEROWA​_JEZIORA​_ZEGRZYNSKIEGO​_40​_17112020.pdf 3.05MB
Mapa Szlaki wodne Mazowsza
SZLAKI​_WODNE​_MAZOWSZA​_​_675x981​_2020.pdf 17.96MB
{"register":{"columns":[]}}