W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zastrzeganie nr PESEL

03.06.2024

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o usłudze Zastrzeż PESEL . Usługa ta jest dostępna w serwisie mObywatel.gov.pl oraz w aplikacji mObywatel.

Jako instytucja administracji centralnej - Ministerstwo Cyfryzacji - docenia wpływ samorządów na lokalne społeczności i głęboko wierzy za ich pośrednictwem uda się skutecznie dotrzeć z tak bardzo potrzebną usługą do jak największego grona Polek i Polaków.

Zastrzeż PESEL to funkcja korzystna dla wszystkich obywateli. Zależy nam na tym, by przy jej promocji działać ponad wszelkimi podziałami, przede wszystkim tymi politycznymi.

Zastrzeż PESEL umożliwia blokadę, z poziomu aplikacji lub serwisu internetowego, konkretnego numeru PESEL, tak by jego posiadacz nie padł ofiarą przestępców. Jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, oszust nie będzie miał możliwości wzięcia na tę osobę kredytu czy sprzętów na raty. Usługa pomoże więc przeciwdziałać rozpowszechnionemu obecnie procederowi.

Obywatele mogą zastrzegać swoje PESEL-e już od połowy listopada 2023 roku, jednak teraz w usłudze zachodzą ważne zmiany – od 1 czerwca 2024 roku firmy i instytucje mają obowiązek sprawdzać status numeru PESEL; na przykład przed udzieleniem pożyczki.

W związku z tym Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna kampanię informacyjną, która ma na celu przekonanie ludzi do zastrzegania swoich numerów PESEL i przedstawienia im korzyści z tego płynących.

Wraz z ekspertami Centralnego Ośrodka Informatyki przygotowano pakiet informacji – ulotkę, komunikat prasowy, grafiki oraz film instruktażowy, które dołączono do załączonych materiałów.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/zastrzez-pesel

Materiały

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji. Warszawa z dnia 28 maja 2024 r.
Zastrzeż​_PESEL​_Informacja​_prasowa.docx 0.02MB
W jakim celu wykonać i w jaki sposób można zastrzec numer PESEL
Ulotka​_Zastrzeż​_PESEL.pdf 1.64MB
Materiał graficzny 1
Grafika1.png 0.51MB
Materiał graficzny 2
Grafika2.png 0.42MB
Materiał graficzny 3
Grafika3.png 0.45MB
Materiały graficzny 4
Grafika4.png 0.32MB
Zastrzeganie nr PESEL - Informacje Ministerstwa Cyfryzacji
zastrzeganie​_PESEL.zip 3.37MB
{"register":{"columns":[]}}