W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Izba muzealna

Izba Etnograficzno-Historyczna w Margoninie

Izba Muzealna przy MGOK Stara Gazownia ul. Szpitalna 9 od stycznia 2015 będzie otwierana na umówiony termin. Prosimy o kontakt zainteresowane grupy lub osoby w celu ustalenia terminu zwiedzania. Kontakt +48 67 28 46 119 lub osobiście w MGOK ul. Powstańców Wlkp. 15 w Margoninie.

Integralną częścią Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie jest Izba Historyczno-Etnograficzna. Jej początki sięgają końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przygotowując obchody 600 lecia nadania Margoninowi praw miejskich, zbierano przedmioty związane przeszłością miasta i gminy. Zaczęło się od urny z wykopalisk, które miały miejsce nie daleko ośrodka kultury. Większość eksponatów to depozyty przekazywane przez Margoniniaków, nawet  z zagranicy. Dzięki temu też Izba  cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przy jej tworzeniu ówczesnemu dyrektorowi Margonińskiego Ośrodka Kultury Wojciechowi Burzyńskiemu pomagali pracownicy Muzeum Regionalnego w Pile: dr Jarosław Rola i Marek Fijałkowski, pasjonaci historii: Tomasz Szpajer i Waldemar Janiszewski. a także bardzo wielu mieszkańców Margonina.

Uroczystego otwarcia Izby dokonano 15 czerwca 2002 r. podczas inauguracji obchodów 600 nadania Margoninowi praw miejskich. Wstęgę przecięli wspólnie Posłanka na Sejm Grażyna Pijanowska, Senator Henryk Stokłosa i dr Jarosław Rola. Ekspozycje mieściły się  w dwóch pomieszczeniach „starej gazowni” i w stojącej obok „kuźni”. Część zbiorów, przede  wszystkim maszyny rolnicze z okresu międzywojennego  i pierwszych lat powojennych eksponowano  na dziedzińcu ośrodka kultury.

Z czasem Izba  stała się znana nie tylko w powiecie chodzieskim. Przybywało zwiedzających a także eksponatów. Od trzech lat Izba ma swoją siedzibę w budynku przy ul Szpitalnej wzniesionym w latach trzydziestych XIX w. Większa część eksponatów została przekazana przez mieszkańców Margonina, okolicznych wsi oraz ościennych miast. Sporą część ofiarowali też byli mieszkańcy Margonina rozsiani po Polsce i Europie. Jej uroczystego otwarcia dokonano 15 czerwca 2002 r. podczas inauguracji obchodów 600 nadania Margoninowi praw miejskich. Sztandary margonińskich stowarzyszeń z końca  XIX w., okresu międzywojennego i PRL obok zbiorów kościelnych i eksponatów pamiętających średniowiecze należą do najcenniejszych. Cennymi eksponatami są też kamienne siekierki, kolekcje monet, porcelana, mundury i sprzęt gospodarstwa domowego. Izba ma w swych zbiorach sporą kolekcję zdjęć z 1 połowy XX w., dokumenty i opracowania historyczne. Zainteresowanych zwiedzaniem margonińskiej Izby nie brakuje, tym bardziej, że jest to jak do tej pozy jedyna placówka muzealna w powiecie chodzieskim.

{"register":{"columns":[]}}