W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

O ośrodku

Kultura w Margoninie

W dniu 1 kwietnia 1958 r. w budynku przy ul. Rynek 16 rozpoczęła działalność świetlica miejska, starająca się animować  życie kulturalne w mieście. Z czasem przeniesiono tam bibliotekę publiczną  i kino miejskie Leśnik (172 miejsca). W niedługim czasie biblioteka wróciła do budynku starego ratusza przy ul. 22 stycznia 4. W świetlicy zatrudnieni byli kolejno Zofia Maczyńska, Stefania Ślęzak, Henryk Struta i Maria Płowenc a w bibliotece Aleksandra Maciejewska, Irena Furman, Halina Kreskowiak i Ewa Błażejak. Kino obsługiwali Klemens Częstochowski, Paweł Rehbein i Leon Łochowicz.

W Margoninie sprawy kultury zawsze pozostawały na szarym końcu. Wprawdzie 30 października 1975 r. uchwałą Rady Narodowej Miasta i Gminy powołano Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, ale uchwały tej nie wprowadzono w życie. W mieście po staremu działały świetlica miejska i kino – będące już w gestii Okręgowego Przedsiębiorstwa Rozpowszechniania Filmów w Poznaniu. Od września1976 r. zmienia się obsada kina. Pracują w nim Leszek Słodowy, Waldemar Janiszewski i Henryk Albrecht. Dokonano modernizacji sali kinowej instalując tzw. panoramę. Wymieniono także fotele. Kino obok swej podstawowej działalności organizowało też imprezy cyrkowe, przedstawienia teatru z Gniezna oraz koncerty zespołów poznańskich. Na scenie kinowej grali m.in. Eleni z zespołem Prometheus oraz Arbiter Elegantiarum Marka Bilińskiego.

W styczniu 1981 r. do planu działania Rady Narodowej Miasta i Gminy wpisano budowę domu kultury z prawdziwego zdarzenia, z salą widowiskową na 300 miejsc, zapleczem na działalność kół zainteresowań oraz kawiarnią. Z czasem i ten projekt upadł.

Okres przemian politycznych i gospodarczych odbił się negatywnie na życiu kulturalnym. W 1991 r. przestaje działać kino „Leśnik”. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, kierowana przez Ewę Zamiara rozszerza swą działalność, tworząc filie w Próchnowie i Radwankach. Z kolei Świetlica Miejska otrzymuje pomieszczenia w budynku Remizy Strażackiej przy ul. Powstańców Wlkp. 13. Kieruje nią Wojciech Burzyński. Stopniowo zostaje zagospodarowany teren wokół budynku – boisko do koszykówki oraz zadaszony taras przed budynkiem, dzięki czemu służyć może jako scena dla odbywających się tam festynów i warsztatów. Od 1998 r. z Świetlicą Miejską sąsiaduje Miejsko – Gminny Ośrodek Profilaktyki i Promocji Zdrowia kierowany przez Zygmunta Kujawę. Działalność kulturalną oraz sportowo-rekreacyjną wśród młodzieży prowadzi w nim Waldemar Janiszewski.  W 2009 r. zastępuje go Grzegorz Wysogląd.

W grudniu 2001 r. Rada Miasta i Gminy powołuje Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Margoninie. Jego siedzibą staje się wyremontowany budynek gazowni przy ul. Powstańców Wlkp. 15. Początkowo MGOK prowadził swą pracę na bazie istniejących wcześniej kół zainteresowań Świetlicy Miejskiej. Stopniowo zmieniano profil działalności, powołując nowe koła i sekcje. Działały tam pracownie akwarystyczna, archeologiczna, astronomiczna, ceramiczna, historyczna, kowalstwa artystycznego, muzyczna, plastyczna, małe zoo. Z okazji 600 – lecia nadania Margoninowi praw miejskich otwarto Izbę  Historyczno – Etnograficzną, która dzisiaj jest integralnej częścią  Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury.

Pierwszym dyrektorem Ośrodka Kultury został Wojciech Burzyński (2001 – 2008). Po nim Ośrodkiem kierowali Iwo Kijewski (2008-2010), Karol Kus (2010-2013), Natalia Kuklińska (2013), Michał Górski (2013-2014), Natalia Rogińska (2014-2016). Od marca 2016 r. kierującym ośrodkiem kultury  jest Łukasz Malczewski. Dwukrotnie obowiązki dyrektora pełniła Ewa Zamiara  – dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Margoninie.

Dzisiejsza działalność Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury jest nie tylko odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczności lokalnej ale także promuje szeroko pojmowaną kulturę, kształtując tym samym dobre obyczaje i gust odbiorców. Temu służą kameralne koncerty muzyki poważnej odbywające się w sali Starej Gazowni.

W ofercie edukacyjnej Ośrodek Kultury proponuje zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami działającymi na terenie Miasta i Gminy Margonin i spoza gminy. W okresie wakacyjnym jest współorganizatorem zajęć dla dzieci spędzających wakacje w mieście.

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury organizuje koncerty w swojej siedzibie oraz od roku 2011 na plaży miejskiej, w ramach festiwalu „ Wiatrakalia”. W tym czasie zorganizowano koncerty takich zespołów jak Perfekt, Budka Suflera, Enej, Bajm, Oceana, Lady Pank, Golec uOrkiestra, Jennifer Batten, Patrycja Markowska, Wilki, Tercet Egzotyczny, Liber i Natalia Schroeder, Kapela ze Wsi Warszawa, Kukiz, zlot fanów serialu „Linia Życia.  Jeszcze przed zainicjowaniem festiwalu jako imprezy cyklicznej w Margonin na plaży koncertowały takie zespoły jak Feel, Łzy i Doda.

Poza dużymi koncertami plenerowymi, które odbywają się w sezonie letnim, w ciągu roku Ośrodek Kultury organizuje lub współorganizuje wiele mniejszych imprez lokalnych takich jak Gminne Kolędowanie, Dzień Kobiet. Kultywuje tradycję regionu Pałuckiego organizując wspólnie z Gminnymi Kołami Gospodyń Pałucki Stół Wielkanocny i Pałucki Stół Wigilijny.

WLJ

{"register":{"columns":[]}}