To będą bardzo ciekawe projekty
19.03.2025
Pieniądze popłyną do naszego miasta na spotkania, edukację, dobrą zabawę i zdobywanie wiedzy. Dostaliśmy trzy granty. 18 tysięcy złotych zdobyła Miejska Biblioteka Publiczna, a Miejski Ośrodek Kultury w sumie na dwa projekty dostanie 62 tysiące złotych.
Projekt „Słonimski, jakiego jeszcze nie znacie…” otrzymał 18 tysięcy złotych dofinansowania od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- W ramach projektu zrobimy warsztat literacki dla dzieci z tworzenia komiksu „Torpeda czasu”, który poprowadzi autor komiksów. Wykłady literackie o Skamandrytach dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotuje biografistka Mariola Pryzwan i krakowski artysta Krzysztof Bigaj. W Klubie Podróżnika posłuchamy opowieści o podróżach do Włoch i do Brazylii – wylicza Anna Walczak, dyrektor MBP.
Projekt konstantynowskiej biblioteki został oceniony na 89,5 punktów, co dało mu 51 lokatę na ministerialnej liście beneficjentów z całej Polski i 3 miejsce w województwie łódzkim. MBP wywalczyła grant, rywalizując z 815 podmiotami. To sukces, bo grant otrzymało tylko 240.
- To nie koniec naszych pomysłów na obchody 130 rocznicy urodzin Antoniego Słonimskiego – zastrzega pani dyrektor. - Będzie między innymi też happening „Konstantynów czyta Słonimskiego” i podróż muzyczna „Potańcówka ze Słonimskim”.
Kolejny grant to 50 tysięcy złotych dla Miejskiego Ośrodka Kultury z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu „Edukacja kulturalna 2025” w Konstantynowie odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci w ramach projektu „Dotknij sztuki w pięciu zmysłach". Będą zakończone wystawami i instalacjami w przestrzeni miejskiej.
- Do projektu zaprosimy dzieci w wieku od 2 do 9 lat. Chcemy kształtować poczucie, że kultura jest nieodzownym elementem ich rozwoju. Stwarzając im przestrzeń do zabawy, damy możliwość szerszego odkrycia pasji i nawiązania relacji – wyjaśnia Radosław Kierzek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
Kolejne 12 tysięcy złotych dostanie MOK na projekt „MOC jedności STOP hejt". Jest on skierowany do młodzieży z naszego miasta. Przez sześć miesięcy uczestnicy określą trzy problemy społeczne, z którymi chcą się zmierzyć. W celu „naprawienia” ich powstaną trzy filmy w kampanii społecznej, które będą wykreowane i zrealizowane wspólnie z ekspertami. Dzięki temu wiedzę i umiejętności będą zdobywać na warsztatach teatralnych i scenopisarskich. Na końcu nagrają i zmontują wyreżyserowane przez siebie spoty.
- Po rozmowach z młodzieżą już wiemy, że wiodącymi problemami, z jakimi młodzi ludzie chcieliby się zmierzyć, są hejt, stalking i wykluczenie społeczne. Dlatego będą warsztaty z psychologiem i to grupa określi trzy tematy, z którymi chce się zmierzyć – dodaje dyrektor Kierzek.
W ciągu dwóch miesięcy odbędzie się osiem półtoragodzinnych spotkań. W ramach projektu między innymi pojadą do Muzeum Kinematografii w Łodzi i wezmą udział w warsztatach „Animacja i dźwięk”. Zaplanowane są też szkolenia z zakresu nagrywania, montażu i pracy z kamerą. Finał prac zobaczymy na specjalnie zorganizowanym pokazie filmów, na który uczestnicy projektu zaproszą rodziny i przyjaciół. Ich prace będzie można oglądać w internecie.