W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Żołnierska mogiła w Chechle Drugim

Żołnierska mogiła w Chechle Drugim

Bliscy wojskowych stanęli przy żołnierskiej mogile w Chechle Drugim

Na cmentarzu ewangelickim w Chechle Drugim gościli przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 72. Pułku Piechoty im. płk Dionizego Czachowskiego w Radomiu.  Gmina Dobroń była ostatnim przystankiem na trasie objazdu miejsc pochówku polskich żołnierzy. Jak zauważył Andrzej Mędrzycki, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 72. Pułku Piechoty im. płk Dionizego Czachowskiego w Radomiu, choć od wybuchu II wojny światowej minęły już prawie 84 lata, to pamięć o mogiłach wojskowych nie została zapomniana.

- Cieszy widok zadbanych grobów, takich jak ten w Chechle Drugim, gdzie zostali pochowani żołnierze, którzy bohatersko walczyli, by nie dopuścić, aby wojska niemieckie weszły do Pabianic – przyznaje prezes Andrzej Mędrzycki, którego ojciec we wrześniu 1939 roku również był żołnierzem 72. Pułku Piechoty.

Objazd miał również na celu zachęcenie mieszkańców odwiedzanych gmin, w tym również gminy Dobroń, do wzięcia udziału w zaplanowanych na 5 września tego roku uroczystości upamiętniających żołnierzy z 72. Pułku Piechoty w Radomiu. Obchody mają odbyć się w Konopnicy pod Wieluniem.

Wspomniany pułk rozpoczęto formować już we Włoszech w roku 1918 jako Pułk im. Zawiszy Czarnego, następnie pułk ten przeniesiono do Francji. We Francji żołnierze pułku zostali rozdzieleni do różnych jednostek, jednak z części tego pułku powstał 26 maja 1919 roku 21. Pułk Strzelców Polskich, który w połowie 1919 roku przybył do Polski. We wrześniu 1919 przemianowano go na 145. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych, i w końcu 5 marca 1921 otrzymał nazwę 72. Pułku Piechoty. W roku 1920 brał udział w wojnie gdzie walczył na Podolu i Polesiu w składzie 18. Dywizji Piechoty. W okresie międzywojennym pułk stacjonował w Radomiu i był w składzie 28. Dywizji Piechoty. W roku 1939 pułk miał przydział mobilizacyjny do armii „Łódź”. Wojnę rozpoczął broniąc rzeki Warty na północny wschód od Wielunia, było to 3 września 1939.

Krzysztof Kaniecki - insp. ds. gospodarki nieruchomościami

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}