W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Porządki na cmentarzu w Wymysłowie - Piaskach

WYMYSŁÓW PIASKI - Część wschodnia

22-osobowa grupa pasjonatów historii wspieranych przez druhów z jednostki OSP w Markówce w sobotę przystąpiła do pierwszego etapu odnawiania cmentarza z I wojny światowej w Wymysłowie - Piaskach. Jak informuje Piotr Sölle, główny organizator akcji porządkowania nekropolii, przed ulewą udało się dokładnie oczyścić południowo-wschodnią część cmentarza z krzewów i samosiejek oraz usunąć cztery wiatrołomy. Odkryto oraz wstępnie oczyszczono dwie ekshumacyjne kwatery pulpitowe. Ponadto uczestnicy akcji przywrócili do piony przewrócone stele  oraz zabezpieczyli rozkawałkowane płyty nagrobne z sarkofagu Waltera Raddatza.

Kolejny etap akcji przewidziany jest na sobotę, 6 kwietnia. W planie jest: klejenie i mycie steli nagrobnych, pozycjonowanie i mycie pulpitów, odbudowa filarów bramy oraz malowanie cmentarnego krzyża, a także nadsypanie mogił ziemnych w ekshumacyjnej części wymysłowskiej nekropolii. Wszystkie te prace odbywają się za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}