W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

OTWARCIE MUZEUM im. JANA RADGOWSKIEGO W OSADZIE DWA MŁYNY W TALARZE

Osada Dwa Młyny

Już w najbliższą niedzielę (7.07.2024 r.) w Osadzie Dwa Młyny w Talarze będzie miało miejsce otwarcie muzeum prezentujące dziedzictwo ziemi łódzkiej oraz regionu. Muzeum otrzymało imię Jana Radgowskiego, który był wskrzesicielem idei odbudowy osady młyńskiej w dolinie rzeki Grabi. W ekspozycji muzeum dostępne będą eksponaty ceramiczne, rzeźby oraz przedmioty zabytkowe. Do dyspozycji zwiedzających będzie również jeden z najstarszych w Polsce zabytkowych młynów wodno-elektrycznych.

Osada Dwa Młyny to kompleks dwóch budynków położonych obok miejscowości Ldzań w pobliżu pięknego rozlewiska rzeki Grabi. Pierwsza wzmianka o osadzie występuje już w kronikach Jana Długosza z 1568 roku. To jeden z największych drewnianych młynów w Polsce oraz jeden z najlepiej zachowanych w Europie Środkowej kompleks dwóch młynów wodnych. W odpowiedzi na prośby od licznych sympatyków tego miejsca, osada została przekształcona w muzeum. Dzięki temu odwiedzający będą mogli podziwiać unikatową drewnianą konstrukcję oraz zaawansowane mechanizmy z przełomu XIX i XX wieku. Ponadto sympatycy oraz pasjonaci będą mogli zobaczyć różne obiekty sztuki użytkowej mające zastosowanie już od XVII wieku.

Muzeum otrzymało za patrona – Jana Radgowskiego – artystę plastyka, cenionego konserwatora zabytków i wskrzesiciela idei odbudowy Osady Dwa Młyny. W 2008 roku Jan Radgowski wraz z rodziną nabył oba młyny i związał swoje życie z piękną okolicą w dolinie rzeki Grabi. Od tamtej pory postanowił zaangażować się w odbudowę zapomnianego kompleksu. Jego pasja, doświadczenie życiowe oraz zawodowe doskonale go do tego przygotowały. W jego twórczym dorobku znajdują się m.in.: katedra praska - 2 trony papieskie na wizytę Jana Pawła II w 1998 r.; prace dla Kurii Metropolitalnej Warszawskiej; konserwacje dla Zamku Królewskiego w Warszawie oraz liczne prace konserwacyjne dla pałacu w Radziejowicach.

Jan Radgowski zmarł w 2022 roku, w wieku 66 lat, w Osadzie Dwa Młyny. Jego marzenie jest kontynuowane przez rodzinę, która rozwija kompleks oraz przylegającą do niego infrastrukturę. Dzięki temu powstało unikatowe miejsce w regionie województwa łódzkiego, które jest bardzo cenione przez społeczność lokalną. Już w najbliższą niedzielę o godz. 15.00 w osadzie zostanie oficjalnie otwarte muzeum dla zwiedzających z udziałem profesjonalnej przewodniczki. Obchody otwarcia muzeum będą trwać cały weekend i rozpoczną się sobotnim koncertem zespołu „Dwóch nie licząc akordeonu”.

Więcej informacji: osadadwamlyny@gmail.com

                  https://www.facebook.com/OsadaDwaMlyny

                  OSADA DWA MŁYNY, Talar 8, 95-082, tel. 660 007 777

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}